R. Senavaitis. Kaip Vyriausybė apgynė žmonių nuosavybės teisę (0)

Šią savaitę valdžia net du kartus patikėjo žmonių sąmoningumu.  O jei konkrečiau, Vyriausybė atmetė du Sveikatos apsaugos ministerijos siūlytus įstatymus, kurie būtų pažeidę esmines žmogaus teises – jo privatumą ir nuosavybės neliečiamumą.

Vienu iš projektų buvo užsimota uždrausti rūkyti automobiliuose, jeigu juose yra keleivių iki aštuoniolikos metų. Su tokiu įstatymu Lietuva būtų prirašiusi savo vardą prie Bahreino ir Mauricijaus – kitų dviejų pasaulio valstybių, kur taikomi panašūs apribojimai.

Kodėl  kituose žemynuose ar mūsiškėje Europoje tokie apribojimai nekuriami? Nes žmonės yra pakankamai sąmoningi ir nerūko uždarose patalpose, kai jose yra vaikų. Lietuviai šiuo atžvilgiu parodo net didesnį sąmoningumą nei dauguma kitų Europos Sąjungos valstybių gyventojų. Eurostat apklausų duomenimis, tik 10 % lietuvių užtrauktų dūmą automobilyje, jei jame yra nepilnamečių. ES senbuvėse Vokietijoje, Italijoje ar  Prancūzijoje į šį klausimą teigiamai atsakė kur kas daugiau žmonių, bet ir jose niekas draudimų nesiima.

Kitu projektu valdžiai norėjosi uždrausti rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose, pro atvirą buto langą, ar kitose vietose prie daugiabučių. Niekas nesiginčija, kad skatinti mažiau rūkyti kilnus tikslas. Tačiau LLRI ne kartą atkreipė įstatymų kūrėjų dėmesį į tai, kad valdžia be itin svarbių priežasčių neturėtų riboti žmogaus nuosavybės teisių. O ribojimas to, ką žmogus gali daryti savo namuose, savo balkone ar automobilyje, būtent šias teises ir pažeistų.

Juk geresnė visuomenė sukuriama ne draudimais. Kai žmonėms leidžiama priimti atsakingus sprendimus, jie dažniausiai ir pasirenka teisingai. Puiku, kad šįkart Vyriausybė apgynė žmogaus teisę į nuosavybę ir asmeninį gyvenimą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

3 + 5 =