G. Kadziauskas. Trojos arklys kuriant įstatymus (0)

LLRI nuo seno siūlė geros teisės aktų leidybos priemonę: teisės akto vertinimą tiek ir prieš jį priimant – ex ante, tiek ir po jo priėmimo ex post. Šiuo metu Vyriausybės rengiamiems teisės aktams atliekama bazinė poveikio vertinimo analizė – 1-2 puslapių lentelė, kurioje rengianti ministerija turi nurodyti, kokios galimos reguliavimo alternatyvos, galimos pasekmės ekonomikai, korupcinei, kriminogeninei aplinkai. Tos analizės yra. Gerokai formalios, pritemptos alternatyvos, pasekmių vertinimas retai išeinantis už common knowledge ribų. Bet bent jau yra apie ką diskutuoti.

Ex post analizė numato teisės akto veikimo įvertinimą po numatyto laiko jam jau veikiant. Tokia praktika įprasta ES teisėkūroje, kai direktyvoje numatytos peržiūros po 1 ar 3 metų tampa svarbiais įvykiais, kai galima tikėtis rimto, visas puses išklausančio teisės akto veikimo įvertinimo.

Ši idėja pasirodė patraukli dabartinei valdžiai, tačiau kartu gali veikti, kaip priemonė priimti blogus sprendimus argumentuojant tuo, jog jeigu netinkamumas pasitvirtins, teisės aktas bus pakeistas. Pavyzdžiui, svarstant Mažmeninės prekybos įmonių nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymo projektą, rengėjų numatytas ex post poveikio vertinimas pasitelkiamas atsimušimui. Neakivaizdžiai teigiama, jog šiandien galima atsainiau žiūrėti į galimas neigiamas pasekmės, nes jeigu jos pasitvirtins, tai vėlesnis vertinimas jas užčiuops ir teisės aktas bus taisomas. Manoma, kad galimi įstatymo apėjimo būdai, neigiamas poveikis vartotojui ir tiekėjams šiandien yra tik teorija, o kol ji neįvyko praktikoje, nesuskaičiuota ir neištirta, tol į ją atsižvelgti nebūtina. Taip vėlesnis teisės akto veikimo vertinimas tampa argumentu priimti menkai įvertintus sprendimus, viliantis, kad bus keičiamas ateityje.

Atrodo, kad sistema sugeba suvirškinti dar vieną gerą teisėkūros priemonę.

Jeigu šiandien įstatymų leidėjas neatsižvelgia į argumentus, nėra jokios priežasties viltis, kad jis atsižvelgs į analizę jau teisės aktui veikiant. Jeigu jau ir šiandien analizės atliekamos formaliai ir netarnauja rimtu įrankiu vertinant projektą, kodėl reiktų tikėtis, kad tokios galios įgaus ex post vertinimas.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

nine + thirteen =