R. Šimašius: „The Economist“ apie aukštojo mokslo reformą (0)

„The Economist” verdiktas Centrinės Europos šalims yra taiklus ir griežtas:

 

 Ekskomunistinėms valstybėms būtina radikali aukštojo mokslo reforma. Komunistinės eros biurokratija su savo monopolistiniu, biurokratiniu ir riziką neigiančiu mąstymu turi keliauti į šiukšlių dėžę. Tai bus sunku: žmonės, kurie labiausiai turi pasikeisti (švietimo ministerijose ir universitetų rektoratuose) yra kaip tik tie, kurie šiandien viską ir sprendžia“.

 Visą straipsnį galima rasti „The Economist“ spalio 18 d. numeryje.

 

 Nenoriu daug komentuoti, ar tai tinka Lietuvai, bet kai kas matyti ir plika akimi. Aišku bent jau tai, kad mūsų švietimo diriguotojams nepatinka:

 

 – konkurencija (kitaip nebūtų laikomasi monopoliją įtvirtinančios sistemos);

 – dereguliavimas ir debiurokratizavimas (kitaip kokybės užtikrinimas būtų paremtas orientacija į studentus, o ne vis naujų standartų ir „kokybės“ kriterijų diegimu bei užtikrinimu administracine arba bent jau centralizuota tvarka);

 – rizikavimas (kitaip universitetai įgautų realesnę autonomiją ir atsakomybę, o Lietuvos aukštojo mokslo valdymo srityje būtų ne saugomi dabartiniai pasiekimai, o žiūrima ką daryti, kad šių pasiekimų būtų ir ateityje).

 

 Štai dabar džiaugiamės, kad aukštojo mokslo reforma atidėta. Iš esmės tai turbūt gerai, nes atidėta neaišku kokia reforma. Tačiau nedovanotina, kad studijų sistema taip ir nepajudės link konkurencijos, orientacijos į vartotoją, o per tai, svarbiausia, į kokybę.

 

Daugiau apie tai: www.amreforma.lt

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

3 × two =