R. Šimašius: Aukštojo mokslo reformos klausimai – ne tik Lietuvoje (0)

Kartais atrodo, kad bediskutuodami apie lietuviškas aktualijas ir planuojamas reformas užmirštame, kad pasaulis nėra statiškas ir kitur. Bene geriausia pavyzdys yra progresiniai mokesčiai: dauguma turi, tai ir mes įsiveskim (nesvarbu, kad dauguma iš tos daugumos pasvajoja paplanuoja arba net ir padaro žingsnius, kad tą progresyvumą panaikintų).

 

Aukštasis mokslas irgi neretai užstringa panašių paviršutiniškų pasižvalgymų į užsienį stadijoje (nieko nebūtų blogo, jei vėliau tie pasižvalgymai nebūtų traktuojami kaip įrodymai). Tiesa, kad Europoje įprasta, jog aukštasis mokslas nemokamas arba mokamas simboliškai ir jokios rinkos čia nėra. Tačiau JAV universitetai kažkodėl vis labiau pralenkia europietiškus… O konkurencingiausių Europos universitetų tėvynės susirūpinusios kaip tą konkurencingumą išlaikyti, vis prisimena, kad aukštasis mokslas kainuoja, kad atsakomybė už kainą turi tekti pirmiausia studentui, o tik po to valstybei (t.y. tiems bendrapiliečiams, kurie neturi šanso studijuoti).

 

Dažnai pasidairome į Jungtinę Karalystę. Neretai ji tarnavo pavyzdžiu diegiant dabartinę aukštojo mokslo sistemą ir teigiant, kad ten visi moka vienodą kainą ir jokios rinkos nėra. Tačiau nutylima buvo, kad Jungtinėje karalystėje kaip tik buvo įvedinėjamas mokamas mokslas, kaip tik buvo leidžiama veikti kainai ir rinkai tarp universitetų, pripažįstant kad jie teikia paslaugas studentams. Šiandien, diskutuojant dėl aukštojo mokslo reformos, vėl kartas nuo karto išgirstame, kad Jungtinėje Karalystėje studijuojama nemokamai. Tačiau nutylima, kad tai ne visiems. Juo labiau nepastebimos diskusijos, kad reikia panaikinti arba pakelti studijų įmokų, kurias moka studentai, lubas. Plačiau apie tai:http://education.guardian.co.uk/universityfunding/story/0,,2112661,00.html.

 

Nenoriu sakyti, kad turime kopijuoti britišką, amerikietišką ar kitą aukštojo mokslo modelį (klaidų ir trūkumų visur netrūksta), tačiau žvalgytis į užsienio patirtis reikia ne tam, kad pakartotume jų klaidas, o tam, kad šių klaidų išvengtume. Juo labiau kai esame mažiau turtingi ir mažiau klaidų sau galime leisti.

 

Nuomonė publikuojama: http://www.amreforma.lt/

 

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

10 − 2 =