D. Sujetaitė. Trys priežastys, kodėl nereikėtų drausti vaistų nuolaidų reklamos (0)

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Šį pavasarį valdžia nusprendė, kad reklamuoti mažesnes vaistų kainas – negerai, ir dar nusprendė kainų nuolaidų reklamą uždrausti. Taip prasidėjo diskusijos, kurios intensyviai tęsiasi iki šiol.

Dar valdžia sako, kad vaistų suvartojame per daug, o vis didėjančių išlaidų vaistams nebepakelia nei valdžios, nei pačių žmonių kišenė. Bet ar tikrai vaistų nuolaidų reklamos draudimas išspręs šias problemas? Kodėl toks draudimas blogas?

Problema Nr. 1. Jokios informacijos ir ilga kelionė per vaistines

Pirma, valdžiai uždraudus reklamuoti vaistų nuolaidas žmonės apie vaistų kainas sužinos tik apsilankę vaistinėje. Taigi, informacijos apie mažiausias vaistų kainas nei internete, nei spaudoje nerasime, nei per radiją, nei per televiziją negirdėsime. Neliks nieko kito, kaip tik vaikščioti iš vaistinės į vaistinę geriausios kainos beieškant. Aišku, jeigu turite tam laiko.

Problema Nr. 2. Apakinti reklamos ar tiesiog labiau ligoti?

Antra, kažkodėl šioje diskusijoje apie tai, kaip reklamos suvilioja pirkėjus, pamirštama, kad vis daugiau vaistų perkame ir dėl kitų priežasčių. Paprasčiausiai, medicina vis žengia į priekį, taigi – ligos diagnozuojamos vis geriau ir dažniau. Dėl geresnės sveikatos priežiūros senyvo amžiaus žmonių taip pat vis daugiau, o jie serga dažniau.  Be abejo, visa tai atsiliepia vaistų vartojimui. Todėl sakyti, kad tik reklama skatina vaistų vartojimą,  mažų mažiausiai – neteisinga.

Problema Nr. 3. Jokių nuolaidų = jokių pigesnių vaistų

Trečia, uždraudus vaistų nuolaidų reklamą, atimsime iš vaistinių  motyvaciją nustatyti mažesnes vaistų kainas. Dabar vaistinės konkuruoja, siūlo viena už kitą geresnes kainas, o mes einame ir perkame ten, kur patogiau ar kur pigiau. Ką reiškia draudimas? Kad vaistai tikrai nepigs.

Taigi draudimas nieko neišspręs, o problemų bus. Vis tik vilties dar yra.

Gerai žinia Nr.1. Liepos 1 d. Vyriausybėje ministerijų atstovai nutarė grąžinti ydingą Farmacijos įstatymo pakeitimo projektą tobulinti. Neilgai trukus pasirodė atnaujintas projektas, kuriuo siūloma drausti reklamuoti tik receptinių vaistų ir paciento priemokų už kompensuojamuosius vaistus kainų sumažinimą. Taigi, valdžia persigalvojo ir nusprendė nereceptinių vaistų kainų sumažinimo reklamos nedrausti.

Tačiau, netgi receptinių vaistų ir priemokų už kompensuojamuosius vaistus kainų sumažinimo reklamą riboti būtų netikslinga. Juk kompensuojamųjų  vaistų pirkimas priklauso nuo išrašytų receptų! Norint įsigyti kompensuojamus vaistus gydytojas turi išrašyti receptą, o be jo jokie vaistai negali būti parduodami. Todėl nesvarbu, ar yra tokių vaistų reklamos draudimas, jų pirkimas įmanomas tik su gydytojo išrašytu receptu.

Gera žinia Nr. 2. Liepos 16 d. Vyriausybė nusprendė atnaujintą projektą grąžinti tobulinti. Tiek pirminiam projektui, tiek atnaujintam nepritarė ir Konkurencijos taryba, ir Europos teisės departamentas bei kiti.

Belieka tik tikėtis, kad šis įstatymo projektas artimiausiu metu bus atšauktas ir pacientai toliau galės laisvai sužinoti apie pigiausius vaistus.

LLRI pastabas dėl šio įstatymo rasite čia:  http://www.llri.lt/naujienos/ekonomine-politika/sveikatos-apsauga/14435/lrinka

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

four − 2 =