Stebime valdžią: trumpai apie aktualius, svarstomus įstatymų projektus

Trumpai pristatome aktualius, svarstomus įstatymų projektus (ir kt.) ir jų privalumus/trūkumus. „Stebime valdžią“ nauja LLRI iniciatyva, kuria siekiame įvertinti, ar šių įstatymų priėmimas būtų naudingas visuomenei, dirbantiesiems, verslui ar atvirkščiai – ribotų ir tik apsunkintų gyventojus? 

Lankstesnės darbo rinkos ir didesnių galimybių įsidarbinti gali ir nebūti – siūloma atšaukti DK modernizavimą

Nutarimo projektas: http://bit.ly/177L4CB

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija siūlo atšaukti praeitos Vyriausybės rengtą Darbo kodekso modernizavimo paketą (XIP-4555). Projektas numatė administracinės naštos mažinimą (popierinių darbo sutarčių apskaitos žurnalų, atsiskaitymo lapelių atsisakymą ir kt.), lankstesnę darbo laiko apskaitą (įvedant vidutinio, o ne maksimalaus darbo laiko skaičiavimą), įspėjimo apie atleidimą terminų trumpinimą ir kt. pakeitimus, kurie būtų prisidėję prie lankstesnės darbo rinkos ir didesnių galimybių įsidarbinti. Projekto, kurio svarstymas Seime rudenį atidėtas, atšaukimą ministerija motyvuoja tuo, kad dėl jo nesusitarė socialiniai partneriai. 

Didinant akcizą alkoholiui, šešėlinė ekonomika tik didės

Įstatymo projektas: http://bit.ly/ZDwfS1

Siūloma didinti akcizą alkoholiui ir skirti 2% surinktų lėšų Valstybiniam sveikatingumo fondui (Lietuvos Respublikos sveikatos sistemos įstatymo papildymo 38¹ įstatymo projektas). Akcizo alkoholiui pakėlimas didins šešėlinę alkoholio rinką, nelegalaus ir kontrabandinio alkoholio vartojimą. Akcizo didinimas praeityje nebuvo toks efektyvus mažinant alkoholio vartojimą kaip buvo tikėtasi, todėl skubotas akcizo didinimas nėra efektyvus. Valstybiniam sveikatingumo fondui skirti dalį akcizais surinktų lėšų yra galimybė ir nedidinant akcizo mokesčio, todėl šios dvi priemonės nėra viena nuo kitos priklausomos.