Kviečiame dalyvauti VU seminare „Korupcija ir politika”

Corruption_Blog_coverKorupcija nėra tik nusikaltimas ar ekonominė disfunkcija: ši veikla pakenkia valstybių struktūroms ir galiausiai stipriai paveikia patį šalių stabilumą.

Net jei teisinės ir politinės pasekmės yra tiesioginis korupcijos poveikis, pavojingiausia situacija materializuojasi, kai korupcija grasina režimų teisėtumui ir, todėl, pačiai valstybei.

Nuo XXI amžiaus 1-ojo dešimtmečio vien tik buvusios Tarybų Sąjungos šalyse, piliečių įniršis dėl savo šalių korumpuoto vadovavimo yra sukėlęs nemažiau negu penkias masines revoliucijas.

Pasekmės gali būti sukrečiančios: Ukrainos krizė 2014 m. sukėlė netikėtą įtampą, kuri vos nesibaigė valstybės žlugimu ir destabilizavo pasaulio tvarką. Revoliucija Kirgizijoje 2010 m. įžiebė socialines įtampas, kurios išprovokavo kruvinas etninines žudynes. Tarp korupcijos ir politikos yra ypatingai svarbus santykis: išsiaiškinti to reišknio kultūrines, politines bei ekonomines priežastis, o taip pat organizuoto nusikalstamumo įtaką, yra neatidėliotina būtinybė, kad suprastumėme (ir numatytumėme) Eurazijos regiono problemas. 

Vilniaus universiteto Orientalistikos centras kartu su Swedish International Liberal Centre”, bendradarbiaudami su Europos Humanitariniu Universiteto „Centre for German Studies”, „Transparency International” Lietuvos Skyriumi ir Lietuvos laisvosios rinkos institutu, subūrė aukšto lygio akademinių ir nevyriausybinių organizacijų specialistų grupę ir maloniai jus kviečia dalyvauti vienos dienos tarpdiscipliniame seminare apie korupciją ir politiką Baltijos šalyse, Baltarusijoje, Kaukaze ir vidurio Azijoje.
 
Seminaras pristatys keletą tyrimų apie korupciją ir jos ryšius su demokratinėmis, autoritarinėmis ir iš dalies demokratinėmis politinėmis sistemomis Eurazijoje žvelgiant iš politinės, kriminologinės ir etnografinės perspektyvos.


Vieta: Vilniaus universitetas, Aula Parva, Universiteto g. 5
Data: Šeštadienis, Liepos 19, 2014
Laikas: prašome peržiūrėti programą, esančią žemiau
Renginio kalba: Anglų
Seminaras yra nemokamas (kavos ir pietų pertraukos yra įtrauktos).
Rekomenduojame užsiregistruoti iš anksto. 


Registruojantis prašome parašyti laišką su Jūsų vardu ir pavarde adresu: corruption.workshop@gmail.com
Pranešėjų ir pranešimų sąrašas:


Vytautas Žukauskas yra politikos analitikas Lietuvos laisvosios rinkos institute (LLRI). Jis yra konkurencingumo, monetarinės politikos, darbo reguliavimo ir finansų srities ekspertas bei puikus Lietuvos šešėlinės ekonomikos ir susijusių ekonominių bei politinių disfunkcijų specialistas. Nuo 2012 m. yra atsakingas už LLRI tyrimo apie šešėlinę Lietuvos ekonomiką bei keleto šalies vertinimo rodiklių sudarymą. Seminare V. Žukauskas pristatys savo rinkos reguliavimo ir politnių sprendimų vaidmens, skatinant šešėlinę ekonomiką bei korupcijos plėtrą Lietuvoje, perspektivą. Jis parodys kaip abu reiškiniai veikia vienas kitą ir sukuria ekonomines disfunkcijas Lietuvos rinkoje.


Asel Doolotkeldieva yra ,,Science Po” universiteto Paryžiuje ir Exeter universiteto Anglijoje doktorantė. Ji turi daug patirties dirbant su NATO, ESBO, Raudonuoju Kryžiumi, Jungtinių Tautų organizacija ir Kirgizijos Respublikos laikinąja prezidente ir yra socialinės mobilizacijos, demokratizacijos, konfliktų derybų, įmonių socialinės atsakomybės, valstybės kūrimo ir Centrinės Azijos reikalų specialistė. Jos pasisakymai yra dažnai publikuojami prestižinėje tarptautinėje žiniasklaidoje. Savo pranešime Asel Doolotkeldieva kalbės apie korupciją autoritariniame režime (Kirgizijoje, vadovaujant tuometiniam prezidentui K. Bakiyev). Pranešimas analizuos režimo praturtėjimą iš korumpuoto kasybos sektoriaus ir ryšius tarp Kirgizijos kasyklų bei pokomunistinio finansinio elito, įskaitant Baltijos šalis.
 


Dr. Alexander Wolters įgijo daktaro laipsnį Viadrina Europos universitete Frankfurte prie Oderio ir yra DAAD vizituojantis profesorius ESBO Akademijoje Biškeke (Kirgizijoje). Šis tyrinėtojas rašo apie politinius pokyčius Vidurio Azijoje ir konsultuoja Centrinės Azijos politinėmis ir ekonominėmis temomis. Jo tyrimų laukas – korupcija Kirgizijoje, o jo tikslas – suprasti, ar iš tikrųjų politinis režimas pasikeitė po 2005 ir 2010 m. revoliucijų. Jo pranešimo tema – “politics of discrediting”, politinių oponentų diskreditavimas, populiarus šiandienos Kirgizijos politikoje. Šie procesai veda link neformalių susitarimų ir korupcija paremtų sprendimų besikeičiančiose politinėse sistemose.


Dr. Gavin Slade yra Oksfordo universiteto daktaras ir kriminologijos docentas Toronto universitete Kanadoje. Jo specializacija – ryšiai tarp politikos ir nusikalstamumo, organizuotas nusikalstamumas buvusioje Tarybų Sąjungoje, kova su nusikalstamumu bei Gruzijos baudžiamosios teisės reformos. Jis taip pat domisi analitinės sociologijos ir kriminologijos įžvalgų pritaikymu tyrinėjant nusikalstamumo problemas ir politinių režimų kaitą pokomunistinėse šalyse. Šiuo metu tyrinėja kalėjimų sistemų reformas ir smurtą kalėjimuose bei santykius tarp baudžiamosios sistemos ir valstybės pamatų kūrimo. Savo pranešime Dr. Slade kalbės apie antikorupcinių kampanijų  politines priežastis Gruzijoje, ypač apie jų evoliuciją paskutiniu politinės transformacijos dešimtmečiu.

Dr. Alexander Kupatadze sukaupė pasaulinio lygio mokslinę patirtį studijuodamas organizuotą nusikalstamumą  ir korupciją posovietinėje Eurazijoje, buvo Amerikos universiteto tarptautinio nusikalstamumo ir korupcijos centro narys Gruzijos biure. Dr. Kupatadze įgijo daktaro laipsnį Šv. Andriaus universitete Škotijoje ir dėstė bei atliko mokslinius darbus Gruzijos viešųjų reikalų institute, ESBO akademijoje Biškeke ir Džordžo Vašingtono universitete. Šiuo metu jis yra Oksfordo-Prinstono docentas, mokslinės Pasaulinio valdymo draugijos narys Prinstono universitete, korupcijos ir neformalios polikos buvusiose Tarybų Sąjungos šalyse klausimais konsultuoja keletą vyriausybinių, verslo ir nevyriausybinių institucijų. Jo pranešimo tema – sąsajos tarp politikos, organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos Gruzijoje bei Vidurio Azijos šalyse.




Uladzimir Kavalkin [Vladimir Kovalkin] yra idėjų kalvės SYMPA/BIPART tyrėjas ir Baltarusijos viešojo administravimo specialistas. Jis tyrinėjo dabartinę įdarbinimo sistemą viešajame administravime. U. Kavalkin įgijo bakalauro laipsnį Baltarusijos viešojo administravimo akademijoje bei politikos magistro laipsnį Europos humanitariniame universitete. Savo pranešime U. Kavalkin apžvelgs korupciją Baltarusijoje, jos sąsajas su Respublikos ir vietos valdžiomis. Taip pat tyrėjas diskutuos tokiomis temomis kaip kovos prieš korupciją svarba Baltarusijos visuomenės sutarčiai bei politinės korupcijos naudojimas privataus verslo kontrolei.




Sergejus Muravjovas vadovauja Lietuvos „Transparency International” skyriui nuo 2008-ųjų. 2012 m. Sergejus buvo išrinktas antrajai kadencijai į „Transparency International” direktorių valdybą. Jis yra Pretendentų į teisėjus atrankos komisijos ir „Baltosios bangos” iniciatyvos tarybos narys, dėsto apie kovą prieš korupciją Vadybos ir ekonomikos universitete. Jis buvo pirmojo ES komisijos antikorupcinio tyrimo Lietuvoje korespondentas. S. Muravjovo pranešime bus analizuojamas politikos ir korupcijos santykis Baltijos regione, ypač Lietuvoje. Muravjovas pateiks įžvalgų dėl politinių jegų (ar jų stygiaus), nukreiptų į antikorupcinę reformą.


Programa
08:30-09:00: Registracija
09:00-09:10: Įvadas į seminarą
09:10-09:50: Pirmasis pranešimas (Asel Doolotkeldieva)
09:50-10:30: Antrasis pranešimas (Dr. Alexander Wolters)
10:30-10:50: Diskusija
10:50-11:20: Kavos pertraukėlė
11:20-12:00: Trečiasis pranešimas (Dr. Gavin Slade)
12:00-12:40: Ketvirtasis pranešimas (Dr. Alexander Kupatadze)
12:40-13:00: Diskusija
13:00-14:00: Neformalios diskusijos pietūs
14:00-14:40: Penktasis pranešimas (Uladzimir Kavalkin)
14:40-14:50: Diskusija
14:50-15:10: Arbatos pertraukėlė
15:10-15:50: Šeštasis pranešimas (Sergejus Muravjovas)
15:50-16:30: Septintasis pranešimas (Vytautas Žukauskas)
16:30-16:50: Diskusija
16:50-17:00: Seminaro apibendrinimas, išvados


Jeigu turite klausimų, prašome parašyti fabio.belafatti@oc.vu.lt arba corruption.workshop@gmail.com

Registruojantis prašome rašyti adresu: corruption.workshop@gmail.com