Pozicija. Alkolholio įperkamumas Lietuvoje yra vienas mažiausių ES

Dėl Akcizų įstatymo Nr. IX-569 23, 24, 25 ir 26 straipsnių pakeitimo įstatymo projekto XIIP-4486

Lietuvos laisvosios rinkos institutas pateikia informaciją apie akcizo mokesčio dydžius ir alkoholio įperkamamumą Lietuvoje ir ES šalyse. Duomenys rodo, kad, (1) akcizų dydis vynui, palyginus su pajamomis, lenkia ir Skandinavijos šalis; (2) alkolholio įperkamumas Lietuvoje yra vienas mažiausių ES.

Tikimės, kad ši informacija bus naudinga priimant sprendimus susijusius su alkoholinių gėrimų apmokestinimu. Žemiau pateikiame detalesnę informaciją.

  1. Pagal akcizų lygmenį vynui, Lietuva jau dabar lenkia net Skandinavijos šalis. Jei akcizo mokestį taikomą vynui palygintume su vidutinėmis pajamomis (beje, sprendžiant apie akcizo mokesčio dydžio tinkamumą taip ir reikia daryti, nes akcizo mokestis skirtas sumažinti produkto įperkamumą, o įperkamumas neatsiejamas nuo pajamų), pamatytumėte, kad Lietuva yra antra didžiausią akcizą vynui taikanti šalis (po Airijos).

akcizai1

  1. Net jei lygintume tik akcizų dydžius tarpusavyje, neatsižvelgiant į žmonių pajamas, tektų pripažinti, kad akcizo mokestis vynui Lietuvoje jau dabar yra beveik pasiekęs ES vidurkį. Taip pat primename, kad ES nustato nulinį akcizo mokestį vynui, ir daug ES šalių vynui apskritai netaiko akcizo mokesčio (tame tarpe ir visos Rytų Europos šalys išskyrus Lenkiją ir Baltijos šalis.

akcizai2

3. Alkoholinių gėrimų įperkamumas Lietuvoje jau dabar yra vienas mažiausių ES. Jei palygintume vidutines gėrimų kainas su vidutinėmis pajamomis, pamatytume kad daugumoje ES šalių gyventojas gali nusipirkti daug daugiau alkoholinių gėrimų nei Lietuvoje.

akcizai3

  1. Net jei lygintume gėrimų kainas, neatsižvelgiant į atlyginimų skirtumus, tektų pripažinti, kad vidutinės vyno kainos Lietuvoje yra aukštesnės nei ES, degtinės – vidutinės, alaus šiek tiek žemesnės nei vidurkis. Nėra priežasčių teigti, kad gėrimų kainos Lietuvoje yra nepagrįstai žemos. Atvirkščiai, galima teigti, kad jos yra net aukštesnės nei vidutinės (net neatsižvelgiant į atlyginimų skirtumus).

akcizai4