Ž. Šilėnas. Pensijų pokyčiai – politikų galimybė kištis išlieka (Laida „Lietuva tiesiogiai)

Laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Lietuva tiesiogiai“ su žurnaliste Daiva Žeimyte ir „Sodros“ vadovu Mindaugu Sinkevičiumi kalbėjo apie pensijų pokyčius.

Nuo sausio mėnesio pradedamos mokėti indeksuojamos pensijos, o pensijų skaičiavimo tvarkoje įvedami taškai. Žadama, kad pensijos augs, o pensininkai taps nebepriklausomi nuo politikų norų.

„Čia yra ne tiek reforma, kiek forma. Čia yra formos pakeitimas. O apie nustojimą girtis – mes girdėjome apie biudžetą, kuris buvo be analogų pasaulyje, dabar girdime apie reformą, kuri nėra toks didelis pakeitimas. Galima sutikti, kad tai yra žingsnelis į teigiamą pusę ir visai norėčiau, kad tie dalykai ir būtų, kad politikai nesikištų, kad ne nuo politikų priklausytų žmogaus pensija, o nuo to, kiek jis uždirbo. Tačiau mano kritika – tai, kas buvo pristatyta šiandien, šių kriterijų neatitinka. Politikų galimybė kištis išlieka, blogieji dabartinės pensijų sistemos bruožai tikrai nepasinaikina. Reformuoti tikrai dar yra kur“, – laidoje sakė Ž. Šilėnas.

Neramina tai, kad nėra nė vienos idėjos, kad leiskime žmonėms daugiau kaupti.

„Esminė problema išlieka, tik truputėlį pagerinama. Antra, dėl ko aš iš pat pradžių kritikavau taškų sistemą – mano galva, yra pavojus, kad politikai ateityje, ypač po 10-20 metų, priklausomai nuo šalies finansinių galimybių, pradės į taškų sistemą kištis ir mes turėsime ginčą, kiek taškas yra vertas. Jeigu valstybės biudžete nebus pinigų, aš labai bijau ir greičiausiai taip nutiks, kada bus sakoma: taškai eurais atpigo arba jūsų 1000 taškų dabar yra verti mažiau eurų, nes biudžete nebus, iš ko tai sumokėti. Juolab, mes turime tam blogą precedentą, kuomet visai neseniai sveikatos apsaugos sistemoje buvo ir tebėra mokėjimai balais, o ne eurais, valdžiai pritrūksta pinigų ir sako: žinote, dabar 1 balas yra vertas ne 1 euro, o 80 centų. Aš šiek tiek bijau, kad politikų galimybė manipuliuoti net ir taškų sistema išlieka. Jeigu nebus pinigų, tiesiog nuvertins jūsų taškus ir negausite tiek, kiek esate sukaupęs.“ – sako Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas.

Visa laidą žiūrėkite čia:   https://verslas.lrytas.lt/rinkos-pulsas/2017/12/18/news/zadama-pensiju-reforma-ciniskas-budas-naikinti-ii-pakopa–3923748/