Pranešimas spaudai: Gyventojai už pensijų reformos plėtrą, o ne jos žlugdymą

Prasidėjus diskusijai dėl siūlymo dar sumažinti į privačius pensijų fondus pervedamos įmokos dalį ir leisti dalyviams grįžti į „Sodros“ sistemą, Lietuvos laisvosios rinkos institutas primena, kad gyventojų nuomone, į jų asmeninę pensijų sąskaitą turėtų būti pervedama vidutiniškai 11 proc. socialinio pensijų draudimo įmokų. Gyventojai pasisako ne už pervedamo dydžio mažinimą, o reformos plėtrą.

 

LLRI užsakymu tyrimų bendrovės RAIT 2008 m. gruodį atliktas reprezentatyvus gyventojų nuomonės tyrimas rodo, kad tiek dirbantys, tiek nedirbantys žmonės norėtų, kad į jų asmeninę pensijų sąskaitą būtų pervedama 10,9 – 11,6 proc.

 

LLRI ekspertės Kaetanos Leontjevos teigimu, žmonės nori kaupti ir taupyti privačiai, 71 proc. dirbančiųjų pasirinko dalyvauti pensijų reformoje ir tyrimai rodo, kad ja pasitiki. Valdžios noras „Sodros“ biudžeto problemas spręsti būsimųjų pensininkų sąskaita yra netoleruotinas. Pensijas kaupiantys asmenys nėra aktyvūs piketuotojai ar vieninga jėga, kuri viešai reikštų savo nepasitenkinimą, bet tai nereiškia, kad jie pateisina valstybės įsipareigojimų nesilaikymą ir jų ateities pensijų vagystę.

 

„Šįmet sumažinta pervedimų į pensijų fondus dalis nuo 5,5 iki 3 proc. jau sudavė skaudų smūgį visiems pensijų reformos dalyviams. Valdžios blaškymasis, o dar gi pasiūlymas grįžti į „Sodrą“ yra itin neatsakingas ir trumparegiškas. Valdžios siūlomas pensijų reformos apimčių sumažinimas būtų didžiulis, neatitaisomas ir lūkesčius žlugdantis žingsnis atgal, tuo tarpu žmonės norėtų šuolio į priekį“, – sako K. Leontjeva

 

Pasak ekspertės, tai viena svarbiausių nepriklausomoje Lietuvoje įgyventų reformų. Šios sistemos suvalstybinimo ir kaupimo apimčių mažinimo negalima pateisinti nei ekonomine krize, nei „Sodros“ biudžeto lėšų trūkumu.

 

Reprezentatyvios RAIT apklausos metu apklausti 1042 15-74 m. amžiaus gyventojai visoje Lietuvos teritorijoje, taip, kad atspindėtų visos Lietuvos gyventojų nuomones bei pasiskirstymą pagal amžių, lytį, gyvenamąją vietą, išsimokslinimą, perkamąją galią. 46,8 proc. apklaustųjų atsakė, kad jie nežino arba nesidomi pensijų reforma.

 

 

Dėl papildomos informacijos kreipkitės:

Laura DABULYTĖ

LLRI komunikacijos vadovė

Tel. 85 252 62 63, El.p.: Laura@lrinka.lt