Sociologinis tyrimas. Gyventojų požiūris į labiau apmokestinamų prekių kontrabandą

2004 m. Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) atliko sociologinį tyrimą „Gyventojų požiūris į labiau apmokestinamų prekių kontrabandą“, kuriuo siekta išsiaiškinti žmonių požiūrį į labiau apmokestinamų prekių – cigarečių, alkoholinių gėrimų, degalų ir kuro bei cukraus – kontrabandos ir šių kontrabandinių prekių vartojimo paplitimą, priežastis, ypatumus ir tendencijas. Tyrimo tikslas taip pat buvo sužinoti Lietuvos žmonių asmeninę patirtį ir pakantumo šiam reiškiniui laipsnį, jų nuomonę apie tai, kokios politikos ir administravimo bei teisinės priemonės yra efektyviausios kovojant su kontrabanda.
Kaip parodė atlikta apklausa, dauguma Lietuvos gyventojų mano, kad didelių mokesčių (akcizų) sąlygojami kainų skirtumai tarp kaimyninių šalių yra svarbiausia kontrabandos paplitimo priežastis Lietuvoje. Kitos svarbios priežastys – valdžios korupcija ir pernelyg sudėtingos sąlygos užsiimti verslu teisėtai (Tyrimo rezultatai pristatomi santraukoje).
Tyrimo rezultatus institutas pristatė 2004 m. birželio 16 d. surengtoje spaudos konferencijoje „Dėl augančios kontrabandos žmonės kaltina akcizus“. Sociologinį tyrimą LLRI prezidentas Ugnius Trumpa ir vyresnioji ekspertė Aneta Piasecka taip pat pristatė susitikime pas Laikinąjį Lietuvos Prezidentą Artūrą Paulauską.
Sociologinę apklausą atliko viešosios nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovė „TNS Gallup“ 2004 m. gegužės mėnesį. Apklausos metu buvo apklausti 1003 respondentai. Apklausa reprezentuoja visos Lietuvos 15-74 metų amžiaus gyventojus.
Šis tyrimas atliktas įgyvendinant projektą „Kontrabandos priežasčių šalinimas efektyviomis ekonominės politikos ir administravimo priemonėmis“, kurio tikslas – pakeisti visuomenės ir sprendimus priimančių institucijų požiūrį į kontrabandos priežastis ir paskatinti diskusiją apie efektyviausius kontrabandos ir su ja susijusios šešėlinės ekonomikos mažinimo būdus ir priemones.
Projekto rėmuose LLRI taip pat yra atlikęs analitinį tyrimą „Kontrabandos ekonominių priežasčių tyrimas“. LLRI taip pat organizavo konferenciją „Ekonominės kontrabandos priežastys. Iššūkiai naujajai ES“ (2004-07-01).