Mokesčių našta – penkiomis dienomis sunkesnė

Laisvės nuo mokesčių diena šiemet ateis gegužės 15 d – penkiomis dienomis vėliau nei pernai.

Simbolinė laisvės nuo mokesčių diena nutolo dėl spartus biudžeto išlaidų didinimo, kuris reikšmingai viršija šalies ekonomikos augimą. Faktinė laisvės nuo mokesčių diena pernai atėjo gegužės 10 dieną.

Laisvės nuo mokesčių diena yra simbolinė diena metuose, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valstybei ir pradeda dirbti sau.

„Tai, kad šiemet tolsta ši simbolinė diena, yra bloga žinia mokesčių mokėtojams. Vėlesnė laisvės nuo mokesčių diena reiškia, kad žmonės privalo ilgiau dirbti tam, kad sumokėtų mokesčius, viešojo sektoriaus išlaidoms apmokėti. Didesni mokesčiai reiškia, kad žmonėms lieka mažiau lėšų maistui, komunalinėms paslaugoms, drabužiams ir t.t. Siekdama padėti mokesčių mokėtojams, valdžia turėtų pradėti efektyviau naudoti biudžeto lėšas ir mažinti mokesčius, kad daugiau lėšų liktų paprastų žmonių kišenėse. Būtina kuo skubiau įgyvendinti pažadą dėl pridėtinės vertės mokesčio padidinimo laikinumo ir sumažinti šį mokestį”, – pranešime spaudai siūlė LLRI vyresnioji ekspertė Kaetana Leontjeva.

2015 metais viešojo sektoriaus išlaidos (be ES lėšų) vienam šalies gyventojui sudarys apie 3 940 eurų. Lyginant su praėjusiais metais, viešojo sektoriaus išlaikymas vienam gyventojui pabrango 280 eurų, arba beveik 8 proc. Visos viešojo sektoriaus išlaidos padidintos nuo 10,8 mlrd. pernai iki 11,5 mlrd. eurų šiemet, arba 7 proc. Jomis finansuojamos socialinės ir sveikatos apsaugos sritys, švietimas, viešoji tvarka ir gynyba, valstybės aparatas ir kita.

„Finansų ministerija prognozuoja, kad visos kainos šiemet net mažės 0,4 proc. Tuo tarpu valdžia ir toliau kelia viešojo sektoriaus paslaugų kainą. Už tokį kainų kėlimą euro įvedimo metu įmonės net buvo baudžiamos. Deja, paprasti gyventojai net nemato, kiek mokesčių jie sumoka nuo atlyginimo ir vartodami. Šiemet fiksuojamas simbolinės Laisvės nuo mokesčių dienos nutolimas parodo, kad ta nepastebima kaina už viešojo sektoriaus paslaugas nuolat auga”, – teigė K. Leontjeva.

LLRI atkreipia dėmesį, kad kiekvienas žmogus mokesčiais atseikėja skirtingą dalį savo pajamų, todėl kiekvieno iš mūsų laisvės nuo mokesčių diena labai skiriasi. Pavyzdžiui, nemokantiems mokesčių ji ateina sausį, o uždirbantiems minimalų atlyginimą ar daugiau ir sąžiningai mokantiems mokesčius ji ateis tik birželio pabaigoje ar net liepą.

Laisvės nuo mokesčių diena apskaičiuojama pagal santykinės valdžios išlaidų naštos rodiklį, parodantį, kokią žmogaus sukuriamų pajamų dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus. Kasmet LLRI pateikia prognozuojamą Laisvės nuo mokesčių dieną, skaičiuojamą remiantis biudžeto įstatymais ir Finansų ministerijos prognozėmis dėl ekonomikos augimo.