LLRI ragina Vyriausybę nežengti pavojingo žingsnio

Lietuvos laisvosios rinkos institutas ragina Lietuvos Respublikos Vyriausybę nežengti pavojingo šalies ekonomikai žingsnio ir nedidinti muitų importuojamiems degalams.

 

Padidinti muitus artimiausiu metu siūlys Vyriausybei Ūkio ministerija. Tai norima padaryti, neatsisakius dabar galiojančios ydingos muitinės vertės apskaičiavimo tvarkos, kuomet įvežami degalai apmokestinami ne pagal sandorio vertę o pagal kontrolines kainas.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas jau yra pareiškęs, kad muitų degalams didinimas neigiamai atsilieps Lietuvos ekonomikai, siūlė nedidinti jų tarifų ir nedelsiant keisti muitinės vertės apskaičiavimo tvarką, panaikinant kontrolines kainas bei taikant sandorio vertės metodą. Šiems Instituto siūlymams pritarė tiek Valstybinė konkurencijos ir vartotojų teisių gynimo tarnyba, tiek Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija, tačiau, Ūkio ministerija į šiuos pasiūlymus neatsižvelgė.

 

LLRI dar kartą atkreipia dėmesį į tai, kad direktyvinis kontroliuojamų kainų muitinės vertei apskaičiuoti nustatymas kartu su mokesčių mokėjimu avansu išsekina įmonių apyvartines lėšas. Jos ne tik negali investuoti ir plėstis – joms tampa sunku išmokėti algas darbuotojams. Dideli muitai ir netinkamai nustatoma apmokestinamoji vertė kenkia ir valstybei. Įmonės priverstos mažinti veiklos apimtis, todėl bendra sumokama mokesčių dalis sumažėja. 1999 metais sumažėjusias įplaukas į biudžetą iš prekybos naftos produktais derėtų aiškinti ne per mažais muitų tarifais, o dideliais akcizais, pakeitusiais žmonių vartojimo prioritetus bei apimtis, taip pat bloga bei sunkia žmonių ekonomine padėtimi. Padidinti muitų tarifai šių problemų neišspręs, o tik dar labiau jas pagilins.

 

Muitų taikymą Lietuvoje neigiamai vertina tarptautinės prekybos organizacijos, jis neatitinka daugelio tarptautinių sutarčių reikalavimų – tiek dėl ydingai nustatomos apmokestinamosios vertės, tiek, atskirais atvejais, dėl per aukštų muitų tarifų. Minimalių importo kainų nustatymas taip pat prieštarauja Lietuvos Respublikos Muitinės kodeksui.

 

Tam, kad būtų sumažintos neigiamos muitų taikymo pasekmės, LLRI siūlė importuojamų prekių muitinę vertę nustatyti tik vadovaujantis sandorio kaina. Vadovaujantis Pasaulio prekybos organizacijos reikalavimais, būtina panaikinti visas administraciniu būdu nustatomas kainas ir taikyti tik sandorio vertės metodą.

 

Dar vienas argumentas prieš muitų didinimą yra numatomas naftos ūkio įmonių privatizavimas. Tokia „rinkos apsauga“ bus naudinga tik monopolininkei „Mažeikių naftai“, tačiau ji šiurkščiai pažeis vartotojų interesus, sumažins bendrąsias biudžeto pajamas.

 

LLRI tikisi, kad Lietuvos Respublikos Vyriausybė išnaudos progą dar kartą įvertinti susiklosčiusią padėtį, ir atsisakyti netoliaregiškos muitų didinimo politikos bei suderins muitinio apmokestinimo tvarką su tarptautiniais susitarimais bei praktika.