Kuo blogesnis vynuogių vynas už obuolinį?

Akcizų įstatymo pakeitimuose numatyti skirtingi vynų akcizų tarifai priklausomai nuo naudojamos žaliavos slepia valstybinių įmonių protegavimą privataus verslo sąskaita, teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) ekspertai.

 

Rytoj Seimas svarstys Akcizų įstatymo pakeitimus, kuriuose vaisių ir uogų vynams iki 15 procentų stiprumo numatoma taikyti 150 litų, o virš 15 procentų – 250 litų akcizą už produkto hektolitrą, tuo tarpu atitinkamo stiprumo vynuogių vynui siūloma nustatyti 250 ir 370 litų akcizus.

 

LLRI atkreipia įstatymo pataisų rengėjų ir Seimo narių dėmesį į tai, kad tokios įstatymo pataisų nuostatos neturi ekonominio pagrindo, jos sudarys palankesnes konkurencijos sąlygas didelėms valstybinėms įmonėms ir suduos smūgį smulkiems privatiems gamintojams. LLRI įsitikinimu, tokie siūlymai akivaizdžiai demonstruoja, kad, valstybei užimant dominuojančią padėtį versle, neišvengiama pagundos naudotis įstatyminėmis priemonėmis jos valdomų įmonių interesams užtikrinti.

 

Numatoma diferenciacija prieštarauja ir Vyriausybės programos nuostatoms taikyti vienodus mokesčių tarifus bei atsisakyti mokesčių lengvatų ir išimčių. Kelia nuostabą tai, kad tokios pataisos siūlomos žinant, kad Europos Sąjungoje draudžiama skirtingais akcizų tarifais diskriminuoti atskirus gaminius ir gamintojus.

 

LLRI siūlo taikyti vynams vienodą tarifą nepriklausomai nuo naudojamos žaliavos, atsisakyti bet kokio atskirų įmonių protegavimo ir naikinti valstybės monopolį alkoholio gamyboje.