K.Leontjevos komentaras apie naujų mokesčių spąstus „Pinigų kartos“ rubrikai „Verslo greitkelis“

Pasaulio mokesčių apžvalga: Nauji mokesčių spąstai ir optimizmas po nuosmukio JAV

Aut. Paulius Valatkevičius, „Pinigų karta“

<…>

II. Mokesčių spąstai milžinams

Kol analitikai ir apžvalgininkai gliaudė JAV statistiką, pasaulio finansų žiniasklaida taip pat atkreipė dėmesį į Jungtinės Karalystės premjero Davido Camerono teiginius apie didžiausių pasaulio kompanijų mokesčių mokėjimo schemas. Britai jau ne pirmus metus siunta, kad tokios bendrovės kaip kavinių tinklas „Starbucks“, interneto prekybos milžinė „Amazon“ ar kiti virtualios erdvės gigantai „Google“ ar „Facebook“ įmones įkūrė ir už pelną, gautą JK rinkoje, moka Liuksemburge, Nyderlanduose ar Airijoje.

„Reuters“ pateikiamais duomenimis, dėl teisinių spragų ir galimybių veikti mažesnių mokesčių šalyse 5 milijardai svarų sterlingų Jungtinėje Karalystėje kiekvienais metais nepasiekia nacionalinio biudžeto. Britai vėl priminė idėją suvienodinti kapitalo mokesčius, tačiau šią iniciatyvą į šipulius daužo laisvos rinkos šalininkai ir mažesnių mokesčių valstybės.

<…>

„Teigiama, kad bazės suvienodinimas supaprastintų mokesčių administravimą ir padėtų sukurti vieningą ES rinką, tačiau realybėje tai būtų pirmas žingsnis vieningo ES pelno mokesčio tarifo link. Vargu ar vieningas pelno mokesčio tarifas būtų nustatytas lygiuojantis į žemų mokesčių šalis – žinant ES mokesčių tendencijas ir aukštų mokesčių šalių derybines pozicijas, tikėtina, kad visoms ES šalims tektų taikyti tas pačias pražūtingas aukštų mokesčių taisykles“, – svarsto K. Leontjeva.

Visą straipsnį skaitykite „Pinigų kartos“ tinklalapyje