K. Leontjeva. Su pakeistu planu – į šviesų rytojų! (0)

Turbūt daugelis jau girdėjo džiugią žinią, kad 2009 m. biudžetas yra įvykdytas. Kaip teigiama oficialiame Finansų ministerijos pranešime, į nacionalinį biudžetą gauta 107,6 mln. Lt daugiau pajamų, negu buvo planuota. Tačiau tokie lyginimai neparodo tikros padėties, juk metų eigoje biudžeto pajamų planas buvo net du kartus mažintas. Štai kaip atrodo 2008 m. pabaigoje patvirtinto planas įvykdymas, lyginant su paskutiniuoju planu:

image

Originalus pelno mokesčio planas buvo įvykdytas 72,8 proc., gyventojų pajamų mokesčio – 77,2 proc., akcizai – 81,6 proc., pelno mokesčio – 59 proc.

Taip, biudžeto pajamų planas buvo įvykdytas, bet tik todėl, kad pusiaukelėje jis buvo net keliskart koreguotas! Keičiant planą, daugiau dėmesio kreipta į pajamas, o ne į išlaidas, kurios sumažėjo toli gražu ne tiek, kiek planuojamos pajamos. O kokia šio biudžeto įvykdymo kaina, žinome visi – augantis nedarbas, įmonių bankrotai yra akivaizdžiausi to pavyzdžiai. Lyginimas su smarkiai apkarpytu planu sukuria iliuziją, kad viskas gerai ir leidžia išvengti kritikos dėl nepasiteisinusio mokesčių didinimo.

Džiūgavimas dėl biudžeto plano įvykdymo primena sovietmečio penkerių metų planus, pusiau dirbtinį jų įvykdymą. Kadangi gamyklos neturėjo tokios galimybės susimažinti planą, tai jį apeidavo kitais būdais. Tarkim, jei planas buvo pagaminti tam tikrą bendrą svorį vinių, gamyklos gamindavo didesnes vinis, t.y. nemažino plano, bet storino vinis. Teko net girdėti anekdotą apie gamyklą, išpildžiusią metų vinių svorio planą pagaminus … vieną didžiulę didžiulę vinį!! Džiaugsmo nuo patvirtinto plano įvykdymo, kaip nuo tos didžiulės vinies, kuri mokesčių mokėtojams įlindo jei ne į karstą, tai tikriausiai į kažkurią kitą vietą…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

19 − nine =