K. Leontjeva. Skylėtam puodui – nulinis biudžetas (0)

Šiandien A. Valinskas brangiausioms biudžeto programoms paskelbė moratoriumą. Cituoju Eltą: “Jo teigimu, esant dabartinei ekonominei situacijai, esame priversti didinti kai kuriuos mokesčius, tačiau dabar tai panašu į situaciją, kai vanduo pilamas į skylėtą puodą“. Puikiai pasakyta! Tai turbūt pirma džiugi žinia šįmet, tačiau įvertinti šį sprendimą galima bus jau tik po to, kai jis bus įgyvendintas; kai pamatysim, kiek biudžeto lėšų sutaupyta. Nes iki šiol buvo taupoma mažinant praeitos valdžios norus, bet ne išlaidas – ankstesnis biudžeto projektas apkarpytas, tačiau patvirtinto nacionalinio biudžeto išlaidos lyginant su praeitais metais išaugo maždaug 800 mln.

 

Svarbiausia, kad programų tikslingumo vertinimas nebūtų vienkartinis; kad toks sprendimas nebūtų padėtas į stalčių praėjus biudžeto pajamų nesurinkimo pavojui. Institutas dar prieš pusantrų metų pateikėpasiūlymą, kaip tikslingiau panaudoti bidužeto lėšas, kaip užtikrinti, kad jokios naudingos ar apčiuopiamos veiklos nevykdančių programų asignavimai nebūtų didinami iš metų į metus. Tas sprendimas – „nulinis biudžetas“, kai kasmet trečdalio programų asignavimų gavėjai turi pagrįsti programų, jų funkcijų ir joms atlikti skiriamų asignavimų būtinumą ir tikslingumą.

Jei šis principas būtų taikomas kad ir praeitais metais ruošiant šių metų biudžetą, jis būtų bent iš dalies apsaugojęs nuo nepagrįsto išlaidų augimo, tad gal ir nebūtų reikėję strimgalviais didinti mokesčių skylėtam puodui užpildyti.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

9 + twenty =