K. Leontjeva. Nustebsite sužinoję, kiek mokesčių sumokate

Visi mes kasdien mokame mokesčius. Tai darome uždirbdami atlyginimą, apsipirkdami parduotuvėse, pietaudami kavinėse, pildamiesi degalus ar įsigydami kitas prekes ar paslaugas. Tačiau ar sugebėtumėte atsakyti į klausimą, kiek mokesčių sumokėjote šį mėnesį? O kiek sumokate per metus?

Į šiuos klausimus Jums atsakys skaičiuoklė „Moku mokesčius”, kuri taip pat parodys, kur Jūsų sumokami mokesčiai yra panaudojami.

Pasirodo, nors mokesčius mokame kasdien, daugelis jų nemoka ta prasme, kad nežino, kokie jie yra ir kiek lėšų jiems skiria. Žmogus nemato mokesčių nuo atlyginimo, nes į jo sąskaitą šie pinigai niekad ir nepatenka – ir darbuotojo, ir darbdavio mokamus mokesčius į biudžetą perveda darbdavys. O juk skųsdamiesi pernelyg žemu atlyginimu, iš tiesų darbuotojai skundžiasi ir pernelyg aukštais mokesčiais.

Kaip pavyzdį paimkime minimalų atlyginimą, dėl kurio didinimo nuolat diskutuojama. MMA sudaro 1 000 litų „ant popieriaus”. „Į rankas” žmogus uždirba vos 846 litus, tačiau su visais mokesčiais jo atlyginimas sudaro net 1 312 litų. Žinoma, ši suma nėra įspūdinga, bet vis dėlto ji yra žymiai didesnė, nei žmogui lieka sumokėjus mokesčius. Per mėnesį šis žmogus sumoka 310 litų „Sodros” įmoką, 90 litų privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmoką ir 65 litus gyventojų pajamų mokesčio (GPM).

Čia kažkas paprieštarautų, kad darbuotojui neturėtų rūpėti darbdavio mokami mokesčiai. Tačiau toks teiginys, kaip ir pats mokesčių skirstymas į darbuotojo ir darbdavio, yra klaidinantis. Priimdamas sprendimą dėl darbuotojo įdarbinimo, darbdavys atsižvelgia ne tik į darbuotojui „į rankas” išmokamą sumą, bet į visą darbo vietos kainą su visais mokesčiais. Taigi, nors teisine prasme darbdavys moka darbdavio įmokas „Sodrai”, ekonomine prasme tikrasis jų mokėtojas yra darbuotojas.

Grįžtant prie MMA uždirbančio žmogaus, paaiškėja, kad per metus vien nuo atlyginimo jis sumoka apie 5 600 litų mokesčių. Darbuotojo ir darbdavio įmokos „Sodrai” sudaro 3 718 litų, PSD įmokos – 1 080 litų, GPM – 774 litai, įmoka į Garantinį fondą – 24 litai. Metinis jo atlyginimas su visais mokesčiais sudaro apie 15 740 litų.

Nematome mokesčių ir vartodami, nes mokesčiai pasislepia prekių ir paslaugų kainoje. Jeigu tas pats MMA uždirbantis žmogus per mėnesį paprastoms prekėms ir paslaugoms išleidžia 700 litų, o benzinui – 146 litus, per mėnesį nuo vartojimo jis sumoka dar 194 litus mokesčių. Per metus gaunasi 2 328 litų mokesčių. Sudėjus su mokesčiais nuo atlyginimo, per metus jis sumoka apie 7 900 litų mokesčių.

Taigi, lygiai pusė jo atlyginimo yra skiriama mokesčiams sumokėti. Būtent mokesčiai, o ne maistas ar šildymas sudaro didžiausią dalį jo išlaidų krepšelyje. Dar daugiau mokesčių sumoka daugiau uždirbantys ir daugiau vartojantys gyventojai, ypač tie, kas įsigyja daugiau akcizinių prekių (degalų, alkoholio, cigarečių).

Dažnai sakoma, kad Lietuva – mažų mokesčių šalis. Tačiau nežinodami, kiek mokesčių sumokame, vargu ar galime taip teigti.

Atsakyti, ar tikrai Lietuvoje maži mokesčiai, galėsite suskaičiavę savo sumokamus mokesčius skaičiuoklėje „Moku mokesčius”.

LLRI, įgyvendindama švietėjišką iniciatyvą „Moku mokesčius”, siekia paprastai ir patraukliai parodyti gyventojams, kiek ir kokių mokesčių jie sumoka, bei supažindinti su valstybės išlaidomis. Daugiau apie „Moku mokesčius”http://www.llri.lt/mokumokescius