K. Leontjeva. Kodėl dar neišvyko mokesčių didinimo traukinys? (0)

Šiandien liepos 1 d. Mokesčių administravimo įstatyme nustatyta, kad “Lietuvos Respublikos Seimas turi užtikrinti, kad Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymai, nustatantys naują mokestį, naują mokesčio tarifą, mokesčio lengvatą, sankcijas už mokesčių įstatymų pažeidimus arba iš esmės pakeičiantys apmokestinimo tam tikru mokesčiu tvarką ar apmokestinimo teisinio reglamentavimo bei taikymo principus, įsigaliotų ne anksčiau kaip po šešių mėnesių nuo jų paskelbimo dienos.” Šios nuostatos tikslas – kad mokesčių mokėtojai (o taip pat ir administratorius) turėtų pakankamai laiko pasiruošti naujam tarifui arba naujam mokesčiui. Vadinasi, po liepos 1 d. nebeturėtų būti galima įvesti naujų mokesčių arba didinti esamus tokiu būdu, kad jie įsigaliotų nuo ateinančių metų sausio 1 d. Mokesčių sistemos stabilumas ir nuspėjamumas yra itin svarbi charakteristika, tad ši nuostata yra tarsi apsaugos būdas nuo staigių mokestinių pakeitimų.

Viskas būtų puiku, jeigu ne iškart po minėtos nuostatos sekanti kita nuostata, kad ankstesnioji yra “netaikoma su atitinkamų metų valstybės biudžeto ir savivaldybių biudžetų finansinių rodiklių patvirtinimo įstatymu susijusiems Lietuvos Respublikos mokesčių įstatymų pakeitimams bei teisės aktams, kurie derinami su Europos Sąjungos teisės aktų nuostatomis.” Tokiu būdu valdžiai yra atrišamos rankos, nes dingsta prievolė laikytis minimalaus 6 mėn. prisitaikymo laikotarpio reikalavimo. Mokesčių tarifus keisti galima ne tik priimant naują biudžeto, bet ir keičiant jau patvirtintą, kaip kad pernai keičiant biudžeto įstatymą buvo padidintas PVM.

Jeigu nebūtų galima keisti mokesčių tarifų kartu su biudžeto įstatymu, tuomet mokesčių didinimo ir naujų įvedimo nuo 2011 m. traukinys šiandien būtų išvažiavęs, o diskusijos apie nekilnojamo turto ar automobilių mokesčius – pasibaigusios. Bet ydinga ir naikintina įstatymo nuostata leidžia šiam traukiniui stovėti stotyje vos ne iki Naujų metų, nerimauti verčiant visus šalies mokesčių mokėtojus. Noriu pabrėžti, kad mokesčių didinimo nepateisinu nei su 6 mėn., nei su 2 sav. įspėjimo laikotarpiu. Vis tik panaikinimas nuostatos, leidžiančios įvesti naujus ar didinti esamus mokesčius kartu su biudžetu, padėtų įvesti daugiau stabilumo į mūsų mokesčių sistemą.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

16 − thirteen =