K. Leontjeva. Dirbate? Galite būti skolingas mokesčių, net jei juos moka darbdavys

Liko mažiau nei savaitė iki pajamų deklaravimo pabaigos. Dirbate ir mokesčius už jus sumoka darbdavys? Vis tiek patikrinkite deklaraciją, nes galite būti skolingas valstybei.

Pernai nepasitikrino ir skolingi liko net apie 80 tūkst. gyventojų, nesumokėjusių 6 mln. litų mokesčių (apie 1,7 mln. eurų). Jiems išsiųsti Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) priminimai, teks mokėti delspinigius, o gal ir baudas. Pagrindinė skolos atsiradimo priežastis – paini neapmokestinamojo pajamų dydžio (NPD) sistema.

Anksčiau buvo taikomas fiksuotas NPD. Septintus metus galioja tvarka, kai NPD kas mėnesį skaičiuojamas pagal formulę, o metų pabaigoje perskaičiuojamas įvertinus visas pajamas. VMI duomenimis, net apie 300 tūkst. gyventojų pernai buvo pritaikytas „per didelis” NPD, dėl to jie tapo skolingi mokesčių. Žmonės kasmet patenka į nesusipratimus ir būna šokiruoti tvarkos painumo. Ši tvarka priverčia visus dirbančius žmones gilintis į tai, ką jiems nebūtina žinoti. Paprastiems darbuotojams ir net apskaitininkams ši tvarka yra tokia sudėtinga, kad sunku tinkamai jos laikytis.

Tad net jei manote, kad jums nereikia teikti deklaracijos, vis tiek pasitikrinkite, jei pernai jums nutiko bent vienas iš šių penkių dalykų:

1. Sirgote. Tarkime, sausio mėnesį sirgote, ir jums buvo išmokėtas mažesnis atlyginimas. Skaičiuodama Jums taikytiną NPD, apskaitininkė neatsižvelgė į „Sodros” ligos pašalpą, nes nežinojo, kada ji išmokėta. Tiesa, VMI rekomenduoja darbdaviui atsižvelgti į šios pašalpos dydį, tačiau to nereikalaujama. Šios rekomendacijos įgyvendinimas nepagrįstai apsunkintų apskaitininkų darbą: galima tik įsivaizduoti, kiek laiko kelis šimtus darbuotojų įdarbinančios įmonės apskaitininkui užtruktų nuolat apklausinėti sirgusius darbuotojus, kada jiems išmokėta „Sodros” ligos pašalpa.

2. Keitėte darbą. Jeigu pernai perėjote į naują darbą ir pasikeitė jūsų atlyginimo dydis, NPD Jums galėjo būti pritaikytas klaidingai. Pavyzdžiui, jei dirbti seną darbą baigėte ir naują darbą pradėjote vidury mėnesio, skaičiuojant atlyginimą už pusę mėnesio senojoje darbovietėje jums buvo pritaikytas didesnis NPD, nei būtų galima taikyti atsižvelgus į didesnį atlyginimą už kitą pusę mėnesio, dirbto naujame darbe.

3. Dirbote keliose darbovietėse. Dėl NPD taikymo keliose darbovietėse atsakingas pats darbuotojas, t.y. jis turi pateikti prašymą taikyti NPD. Jeigu tokį prašymą pateikėte dviejose darbovietėse, jums gali būti pritaikytas „per didelis” NPD.

4. Nesate tikras, ar konkrečioms pajamoms buvo pritaikytas NPD. Pavyzdžiui, motinystės (tėvystės) pašalpoms „Sodra” taiko NPD, nebent gyventojai pateikia prašymą NPD netaikyti. Pernai beveik 11 tūkstančių motinystės (tėvystės) pašalpas gaunančių tėvų buvo pritaikytas „per didelis” NPD. Už susidariusią skolą atsakingi liko tėvai, o ne „Sodra”.

5. Dirbote ir turėjote kitų aukščiau neišvardytų pajamų. Apie tai, kad turėjus ne su darbo santykiais susijusių pajamų reikia perskaičiuoti NPD, žinoma labiau nei apie kitus atvejus. Metinis NPD yra apskaičiuojamas atsižvelgiant į visas apmokestinamąsias pajamas (su keliomis išimtimis). Tad jei pernai be atlyginimo uždirbote ir kitų apmokestinamųjų pajamų, pavyzdžiui, gavote dovaną ar pardavėte automobilį, tikėtina, kad pritaikytas “per didelis” NPD, todėl turėtumėte sumokėti mokesčių skirtumą.

Vargu ar rastume žmogų, kuriam nenutiko bent vienas iš šių dalykų. Vadinasi, dėl pernelyg sudėtingos NPD tvarkos kone kiekvienas yra potencialiai skolingas mokesčių.

Būna ir taip, kad žmonės faktiškai permoka GPM. Taip gali nutikti jei:

1. Kurį laiką nedirbote. Tarkime, spalį išėjote iš darbo ir likusią metų dalį nedirbote. Tuomet per metus buvo pritaikytas mažesnis NPD, nei galioja atsižvelgiant į visas metines pajamas, ir jūs galite susigrąžinti permokėtą GPM.

2. Neparašėte prašymo, kad darbdavys jums taikytų NPD. Jei neparašėte tokio prašymo, apskaitininkas dėl tvarkos sudėtingumo gali paprasčiausiai netaikyti NPD. Jei nežinote, kad galite susigrąžinti permokėtą GPM, permokėsite mokesčių, ir šie pinigai lieka biudžete.

Ydinga ir tai, kad tokioje tvarkoje užprogramuota amžinos skolos būklė: arba žmogus skolingas mokesčių, arba jam skolinga valstybė. Tai mus paveikia ne tik finansiškai, bet ir moraliai.

Taisant NPD tvarką – pavojus padaryti naujų klaidų

Akivaizdu, kad šios tvarkos nebepakelia ne tik darbuotojai ir apskaitininkai, bet ir pati VMI. Todėl naujasis VMI vadovas pasiūlė taikyti NPD tik uždirbantiems minimalų atlyginimą ir tiems, kurių pajamos minimalų atlyginimą viršija iki 15 proc. (345 eurai). Daugiau uždirbantys gyventojai deklaravimo metu susigrąžintų permokėtą GPM.

Tačiau yra pavojus, kad imantis taisyti sudėtingą tvarką bus padaryta naujų klaidų. Pasiūlytas sprendimas kelia nerimą dėl kelių priežasčių. Pirma, tie gyventojai, kuriems visus metus nebūtų taikomas NPD, būtų priversti permokėti mokesčius ir be palūkanų kredituoti biudžetą. Antra, būtų sudarytas klaidingas įspūdis, kad žmonės dėl valdžios „gerumo” susigrąžina mokesčius, nors realiai jie bus ir nepagrįstai permokėję mokesčių, ir negaus palūkanų už permokėtą sumą.

Trečia, atsiras daug gyventojų, nežinančių, kad jie permokėjo mokesčių, ir todėl jų nesusigrąžins, o pinigai liks biudžete.

Ketvirta, mažiausiai uždirbantieji gyventojai, kuriems visus metus būtų taikomas NPD, vis tiek taptų potencialiai skolingi mokesčių, jei jie sirgo, keitė darbą ar jiems nutiko kiti aukščiau įvardyti atvejai. O juk gali būti, kad mažiausiai uždirbantys gyventojai yra kaip tik tie, kurių nepasiekia informacija apie poreikį perskaičiuoti NPD, ir jie tampa skolingi mokesčių.

Mokesčių sistema turėtų būti maksimaliai skaidri, o sumokamų mokesčių suma neturėtų priklausyti nuo to, ar VMI arba apskaitininkas tinkamai informavo žmogų ir ar jis tai suprato. Deja, dabartinė NPD tvarka tokia prasta ir neskaidri, kad vis tenka apie ją rašyti. Geriausias sprendimas būtų ne taisyti dabartinę NPD skaičiavimo tvarką, bet grąžinti anksčiau galiojusią, kuri buvo tokia paprasta, kad niekas apie ją nei rašė, nei girdėjo.