K. Leontjeva. Biudžetas: kasmet ta pati istorija (0)

“Gyvenimą susitvarkiusios šalys metų biudžetą aptarinėja ir priima gerokai iš anksto. Kai kurios – ankstyvą pavasarį, kitos net prieš metus su trupučiu […] Lietuvoje svarstyti piniginius valstybės reikalus visad smarkiai vėluojama. Šit jau baigiasi spalis, o aistros dėl biudžeto tik įsiliepsnoja. Kada liepsnos karštis pasieks maksimumą – sunku spėlioti. Šitai kartojasi kas metai.”

Tai – citata iš 2001 m. spalio 25 d. “Respublikos” redakcijos skilties. Ši citata labai plataus pritaikymo – ja apibūdinti galima ne tik 2002 m., bet ir 2009 m. valstybės biudžeto svarstymą. Jeigu pernai rugsėjį politinės partijos ruošėsi Seimo rinkimams, tai kas trukdo Vyriausybei svarstyti 2010 m. valstybės biudžetą jau dabar? Juk valdančioji Permainų koalicija gyvuoja jau beveik vienerius metus, laiko pasiruošti ateinančių metų biudžetui buvo pakankama, bet regis ir šįmet maksimaliai delsiama svarstyti patį svarbiausią šalies finansinį dokumentą.

O laiko liko labai jau nedaug – Finansų ministerijos parengtą biudžeto įstatymo projektą Vyriausybė turi apsvarstyti ir pateikti Seimui ne vėliau kaip prieš 75 kalendorines dienas iki metų pabaigos, t.y. biudžeto įstatymo projektas Seimui turės būti pateiktas iki spalio vidurio, tad liko mažiau nei 3 savaitės. Sprendžiant iš šios savaitės Vyriausybės pasitarimo ir posėdžio darbotvarkių, ateinančių metų biudžeto įstatymo projektas svarstomas dar nebus.

Palyginimui, kaimyninėse šalyse biudžeto svarstymo procesai jau vyksta. Latvijos Vyriausybė prieš kelias savaites pranešė, kokie išlaidų sumažinimai numatyti 2010 m. biudžete. Latviškame Delfi naujienų puslapyje netgi yra speciali biudžetui skirta skiltis “Budžets 2010”. Praėjusį trečiadienį Rusijos Vyriausybė patvirtino trejų ateinančių metų šalies biudžetą. Norėtųsi, kad Permainų koalicijos deklaruojamas veiklumas ir aktyvumas matytųsi ne tik didinant mokesčius, kai projekto rengimai ir svarstymai neužtrunka, bet ir šalies biudžeto politikoje.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

sixteen − 14 =