K. Leontjeva. 7 mokesčių mitai

Šį lapkritį Jungtinės Karalystės mokesčių mokėtojai pirmą kartą gavo laiškus su duomenimis, kiek mokesčių jie šiemet sumokėjo ir kur jų sumokėtos lėšos panaudotos. Pristatydamas šią naujovę, JK iždo kancleris George Osborne teigė, jog „Tai – skaidrumo revoliucija ir tai parodys, kaip sunkiai dirbantys mokesčių mokėtojai turi apmokėti tai, ką išleidžia valdžia.”

Lietuvos politikai net nesvarsto planų siųsti analogiškus laiškus. Ir vis dėlto mūsų mokesčių mokėtojams atsirado galimybė sužinoti, kiek mokesčių jie sumoka ir kur jų lėšos panaudojamos – tai pateikiama svetainėje www.mokumokescius.lt.

Sužinoję, kiek moka mokesčių, daugelis būna išties nustebę, netgi – šokiruoti. Iš politikų mes pratę girdėti, kad Lietuva – mažų mokesčių šalis, o staiga paaiškėja, kad mokesčiai sudaro daugiau nei pusę atlyginimo.

Jeigu per mėnesį Jūs uždirbate 4 000 Lt „į rankas”, iš kurių 2 500 Lt išleidžiate paprastoms vartojimo prekėms ir paslaugoms, o 500 Lt – benzinui, tuomet per mėnesį sumokate beveik 3 600 Lt mokesčių, o per metus – daugiau nei 43 tūkst. Lt! Jūsų asmeninė Laisvės nuo mokesčių diena ateina tik liepos pradžioje, t. y. daugiau nei pusę metų dirbate vien tam, kad sumokėtumėte visus mokesčius.

Tęsiant pavyzdį, jeigu šiemet sumokėjote 43 tūkst. Lt mokesčių, savo asmeniniame kasos kvite už sumokėtus mokesčius pamatytumėte, kad daugiausiai skiriate pensijoms – apie 15 tūkst. Lt, sveikatos apsaugai – 6 700 Lt, švietimui – 5 160 Lt. Tačiau jeigu stambiausios kvito eilutės Jūsų nenustebins, kitų eilučių nagrinėjimas ir lyginimas tarpusavyje leis sutriuškinti septynis plačiai paplitusius mitus apie biudžeto išlaidas.

Pirmas mitas – neva krašto apsaugos svarba aiškiai atsispindi mokesčių panaudojime. Realybė tokia, kad per metus sumokėdami 43 tūkst. Lt mokesčių, krašto apsaugai skyrėte vos 550 Lt.

Antras mitas – neva svari mokesčių dalis skiriama policijai ir priešgaisrinei apsaugai. Iš tiesų policijai skyrėte 390 Lt, o priešgaisrinei apsaugai – 150 Lt.

Trečias mitas – neva kalbos apie brangų valstybės aparato išlaikymą yra nepagrįstos. Paaiškėja, kad už valstybės aparato išlaikymą šiemet sumokėjote net 1 620 Lt. Valstybės aparatas šiemet kainuoja 2,1 mlrd. Lt: tiek skiriama Seimo, Vyriausybės, visų ministerijų, „Sodros”, Valstybinės mokesčių inspekcijos, Darbo biržos ir įvairių komisijų, tarnybų, tarybų veiklai.

Ketvirtas mitas – neva subsidijos žemės ūkiui ir verslui yra skiriamos tik iš ES biudžeto. Parama žemės ūkiui Jums asmeniškai kainuoja daugiau nei 300 Lt per metus, o parama verslui – daugiau nei 40 Lt. ES parama Lietuvos žemės ūkiui šiemet siekė 2 mlrd. Lt., dar apie 525 mln. Lt skiriame iš Lietuvos mokesčių mokėtojų lėšų.

Penktas mitas – neva kalbos apie „praskolintą Lietuvą” ir brangų skolos aptarnavimą tėra neapsišvietusių žmonių pučiamas burbulas. Tiesa ta, kad palūkanos jau dabar kainuoja brangiai – šiemet tam skyrėte 2 000 Lt.

Šeštas mitas – neva negalima mažinti mokesčių kurui, nes jie skiriami keliams išlaikyti. Realybėje tik trečdalis kuro mokesčių yra skiriami keliams: jei per metus nuo benzino sumokate 3 000 Lt mokesčių, kelius pasiekia tik 1 080 Lt.

Septintas mitas – neva išlaidos socialinei paramai ne tokios jau didelės. Pasirodo, per metus tam išleidžiate apie 2 700 litų – į šią sumą patenka socialinė parama, šalpa, valstybinės pensijos, išmokos vaikams. Be to, dar 15 tūkst. skiriate pensijoms, apie 2 160 Lt – ligos ir motinystės (tėvystės) pašalpoms, 570 Lt paramai bedarbiams ir dar apie 130 Lt – bankrutuojančių įmonių skolas darbuotojams apmokančiam Garantiniam fondui.

JK veikiančio „Mokesčių mokėtojų aljanso” vadovas Jonathan Isaby vertina, kad laiškai apie mokesčius ir išlaidas įgalins mokesčių mokėtojus išreikšti nepasitenkinimą jų netenkinančiomis biudžeto išlaidomis. „Jums davė ginklą. Būtinai juo pasinaudokite”, – sako jis.

Lietuvos politikai mums tokio ginklo nedavė, tačiau mes turime galimybę ginkluotis patys. Politikai naudojasi tuo, kad dažnai nežinome, kur išleidžiami mūsų pinigai, ir tai valdžiai leidžia kelti mokesčius nesulaukiant pasipriešinimo. Apsiginklavę žiniomis apie tai, kiek mokesčių sumokate ir kur jie panaudojami, galėsite garsiai klausti politikų: Kodėl nedidinate krašto apsaugos finansavimo kitų sričių, pavyzdžiui, privilegijų ir paramos žemės ūkiui sąskaita? Kodėl nemažinate biudžeto išlaidų, o toliau didinate Lietuvos skolą ir verčiate mus mokėti dideles palūkanas? Kodėl keliams skiriate tik trečdalį nuo degalų sumokėtų mokesčių? Ir kada pradėsite mus gerbti ir taupiai naudoti mūsų lėšas, užuot reikalavę, kad kasmet mokėtume vis didesnius mokesčius?