Gegužės 16-oji – Laisvės nuo mokesčių diena

Gegužės 16 dieną jau septintą kartą minėsime Laisvės nuo mokesčių dieną. Tai simbolinė data, nuo kurios nustojame dirbti valdžiai ir pradedame dirbti sau. Jei visas dienas iki Laisvės nuo mokesčių dienos (įskaitant sekmadienius) dirbtume valdžiai, tai šių metų gegužės 16-ąją taptume laisvi nuo mokesčių.

 

Deja, tenka tik apgailestauti, kad laisvės nuo mokesčių diena kiekvienais metais vis tolsta. 1993 metais, kuomet Lietuvos laisvosios rinkos institutas pradėjo skaičiuoti šią dieną, jos sulaukėme balandžio 13-ąją. Pernai tokia diena išaušo jau tik gegužės 13-ąją o šiemet ją minime dar trimis dienomis vėliau – gegužės 16-ąją. Taigi, šiemet net 135 dienas dirbome ne sau, o valdžiai, kartais išdidžiai vadinančiai save valstybe.

 

1999 metais valdžia planuoja surinkti iš mūsų visų daugiau nei 17 mlrd. litų. Negana to, kiekvienais metais ji visuomet išleidžia daugiau, nei mes jai atiduodame. Nuo nepriklausomybės atgavimo skirtumas tarp valdžios gautų pajamų ir jos išlaidų jau viršijo 9,5 milijardo litų.

 

Laisvės nuo mokesčių diena apskaičiuojama lyginant tų metų bendras mokestines pajamas su bendruoju vidaus produktu. Skaičiuodamas, kada ateis ši išsvajotoji diena, Lietuvos laisvosios rinkos institutas iki šiol rėmėsi vien tik oficialiosios statistikos duomenimis. Ateityje manoma kiek pakeisti šio skaičiavimo metodiką. Taip darysime todėl, kad tokie rodikliai kaip valdžios kabinetuose planuojamas ir nuolat tikslinamas BVP ne visiškai atspindi Lietuvos žmonių sukuriamą produktą.

 

Nuo šiol skaičiavimuose atsižvelgsime ir į tokius dalykus, į kuriuos, skaičiuodami mokesčių naštą, neatsižvelgėme. Ne mažiau žmones apsunkina, pavyzdžiui, išlaidos kasos aparatams ar jų aptarnavimui, sąskaitoms faktūroms ir kitiems biurokratiniams reikalavimams tenkinti. Pagaliau, žmogui tenkančios naštos neįmanoma išmatuoti vien pinigais – biurokratinėms kliūtims įveikti reikia ir laiko, ir sveikatos.

 

Atsižvelgdamas į visa tai Lietuvos laisvosios rinkos institutas nuo šiol skelbs ne tik Laisvės nuo mokesčių dieną, bet galbūt ir Laisvės nuo valdžios dieną.