Ž. Šilėnas: “Windows EC” (0)

Apie Europos Komisijos (EK) ir Microsoft ginčą prirašyta daug ir įdomiai, tačiau vis dėlto norėčiau išskirti keletą aspektų.

Windows Media Player (WMP), kaip ir dauguma konkuruojančių programų yra nemokamos. Microsoft tariama monopolinė padėtis piniginės žalos vartotojams nedaro. Net ir teorinis monopolijos ir tobulosios konkurencijos palyginimas, parodantis, kad monopolinės kainos yra didesnės, čia netinka, nes prekes tiekiamos nuline kaina.

Vartotojų pasirinkimas taip pat nėra apribojamas. Įsidiegti kitą nei WMP programą užtrunka kelias minutes ir nieko nekainuoja. Jei daugumai vartotojų nerūpi, kokia programa jie naudojasi, tai tik patvirtina šio klausimo trivialumą. Jei dauguma vartotojų nemoka įdiegti kitos programos, tai patiekus Windows be WMP, tokie vartotojai iš esmės gautų produktą su mažiau galimybių. Kai rinkai buvo pasiūlytas „Windows XP N“ (be WMP) jo užsakyta buvo 1.787 vnt. palyginti su maždaug 35.000.000 „Windows XP“ per tą patį laikotarpį. Eilinį kartą, vartotojai pinigais nubalsavo objektyviau nei vartotojus „ginantys“ politikai.

Reikalavimas atskleisti programinį kodą tam, kad konkurentai (taip konkurentai) turėtų lygesnes / geresnes sąlygas konkuruoti su Microsoft yra simptomatiška „konkurencija vien dėl konkurencijos“ požiūrio išdava. Microsoft dominavimas kenkia ne vartotojams, o Microsoft konkurentams, o paskutinis Europos sprendimas naudingas iš esmės konkurentams. Kaip taikliai pastebi „Economist“ES bando reguliuoti konkurenciją tarp Microsoft ir konkurentų, kurių absoliuti dauguma yra JAV kompanijos.

Na, gerai. Įsivaizduokime situaciją po kelių metų: Microsoft atskleidžia dalį programinio kodo ir konkurentai sukuria Media Player programas, kurios veikia taip pat gerai, kaip ir WMP. Nauda konkrečiam vartotojui? Dar viena ikona mano darbastalyje (desktop’e), šalia jau turimų HP QuickPlay, Quicktime, DivX, VLC, Core ir Winamp arba daug WMP “klonų”.

Galiausiai, jei ši byla tėra precedentas kitoms panašaus pobūdžio intervencijoms, siekiant palengvinti Microsoft konkurentų gyvenimą, tuomet manipuliavimas vartotojų intereso argumentu yra tiesiog negražus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

4 × five =