Ž. Šilėnas: Dar apie maisto kainų augimą (0)

Buvau ir tebesu kainų skelbimo internete skeptikas ir nemanau, kad tai tikslinga. Bet jei tokia informacija skelbiama, kodėl gi nepažiūrėjus. Kalbu apiehttp://www.produktukainos.lt/

Pirmas pastebėjimas (tas pati pastaba tinkair statistikos departamentui) , apskaičiuojant kainas, nesinaudojama trumpalaikėmis nuolaidomis ar „akcijomis”. Kitaip tariant, kažkokiu keistu būdu, perkant konkrečią prekę ir mokant konkrečią kainą, ši konkreti kaina nėra naudojama, skaičiuojant vidutines kainas. Vietoje konkrečios kainos naudojama ta, kuri tik pažymėta etiketėje, bet išbraukta, siekiant padidinti prekės patrauklumą. Taigi iš ties filosofinis klausimas: pažiūrėkite į paveikslėlį žemiau ir atsakykite, kiek šiuo metu kainuoja pvz., Šviežios kaimiškos dešrelės: 11.99 Lito ar 8.49 Lito?

Nuo gilių klausimų, grįžkime prie paprastesnių. Kiek gi iš tikro padidėjo maisto kainos? Situacija – nevienareikšmiška. Pieno produktų brangimas yra žymus, bet pieno atveju pripažįstama, kad tai nulėmė pieno supirkimo kainų didėjimas. Cituojant Konkurencijos tarybą „Vidutinė pieno supirkimo kaina per metus padidėjo 50 proc.” ir „Tai taip pat leidžia manyti, kad vidutinė didmeninė pieno produktų kaina Lietuvoje galėjo didėti daugiau, tačiau supirkimo kainos didėjimo įtaka buvo nemaža dalimi neutralizuota dėl gerokai didesne dalimi padidėjusių eksporto kainų”. Taigi su pieno produktais ir jų kainomis jokio „kriminalo” nesimato.

Likusių produktų kainos nesudaro vienareikšmiško vaizdo. Pabrango miltai, duona, bulvės. Atpigo kiaušiniai ir mėsa.

Dar kita viešumoje anksčiau eskaluota mintis – daugiausia brango pigiausi produktai. Nepretenduoju į objektyvumą, bet „Iki” pateikta jų pigiausių prekių statistika rodo visai ką kitką. Pigiausios prekės pigo, o ne brango. Sutinku su galima kritika, kad ši statistika neišsami, tik iš vieno prekybos centro ir kt. Bet ji kur kas išsamesnė ir naudingesnė nei pamėgtoji „grikiai pabrango net keturis kartus”.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

six − five =