V. Žukauskas: Įžvalgiosios alternatyvos (0)

Gal dėl savo perdėto kuklumo, gal dėl to, kad „žolė anapus visad žalesnė“, užsienio analitikais dažnai esame linkę pasitikėti labiau nei savais. Ir nebūtinai todėl, kad jų argumentacija nuoseklesnė. Dažnai net nežinia kodėl.

Skaitydamas žinutę apie įžvalgiųjų „Morgan Stanley“ Baltijos šalių ekonomikos rodiklių vertinimus, radau štai tokį (sunkokai suformuluotą) sakinį: „Be skubaus euro įsivedimo „vienintele alternatyva valiutos devalvacijai 2010 m. Latvijoje ir, tikėtina, Lietuvoje, lieka nepriimtinai ilgai išbandymų, stagnacijos ir atlyginimų mažinimo laikotarpis„.”

Mano nuomone, „nepriimtinai ilgai išbandymų, stagnacijos” 2010 m. taptų ne vienintele devalvacijos alternatyva, o tiesiogine jos pasekme. Tačiau kiek išsamiau norėčiau aptarti kitą išsakytą mintį, jog (perfrazuojant) be skubaus euro įsivedimo, vienintele alternatyva valiutos devalvacijai lieka nepriimtinai ilgas atlyginimų mažinimo laikotarpis. Kitaip sakant – jei neįsivesime euro ir jei nedevalvuosim lito, mūsų lauks ilgas atlyginimų mažinimo laikotarpis.

Atlyginimų mažinimo laikotarpis Lietuvos laukia bet kokiu atveju, ir nėra pagrindo teigti, jog be euro ir be devalvavimo jis būtų ilgesnis.

Tarkime, Lietuvai leistų įsivesti eurą. T.y. visi apyvartoje esantys litai būtų pakeisti eurais. Pagrindinė to nauda – lito rizikos premijos išnykimas. Tai galbūt leistų lengviau ir pigiau pasiskolinti. Bet kaip tai spręstų darbo jėgos pertekliaus ir darbo vietų trūkumo situaciją, kuri ir yra pagrindinis veiksnys, nulemsiantis darbo užmokesčio mažėjimą? Jei darbo pasiūla viršija jo paklausą – kaina mažės, nesvarbu, eurais ar litais tą kainą skaičiuosime.

Keistas ir kitas supriešinimas – arba devalvavimas, arba atlyginimų mažėjimas. Devalvavimas pats savaime jau yra atlyginimų mažinimas, tik ne toks akivaizdus kaip tiesioginis. Po devalvavimo gaunantys fiksuotą darbo užmokestį jį ir gautų, tačiau jo vertė juk jau būtų „devalvuota“. Tad jei nominalus atlyginimo dydis ir išliktų nepakitęs, realiai – sumažėtų.

Taigi, atlyginimų mažėjimas įvyks nepriklausomai nuo to, įsivesime eurą ar ne, devalvuosime litą ar ne.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

six + nine =