E. Ruželė: Valstybės įmonių pokštai (0)

Valstybės kontrolė atliko valstybės įmonių valdymo efektyvumo auditą. Ataskaitoje pateikiami duomenys apie valstybės įmonių suteiktas beprocentes paskolas priverčia nusišypsoti kreiva šypsena.

clip_image002

Per tris metus iš viso suteikta paskolų už pusantro milijono litų. Paskolos buvo suteikiamos be jokių palūkanų ir be jokio įkeitimo. 2009 metų birželio 1 dieną buvo sugrąžinta tik 289,8 tūkst. litų. Valstybės kontrolė gan aiškiai konstatuoja, jog tokių paskolų suteikimas prieštarauja valstybės įmonės veiklos tikslams. Sunku nesutikti su tokiomis išvadomis, tokios paskolos išdavimas tikrai netenkina viešojo intereso ir tikrai nedidina įmonės pelningumo. Tiesiog privatūs asmenys turėjo galimybę pasiskolinti itin palankiomis ir rinkos neatspindinčiomis sąlygomis, ir tai yra tikrų tikriausias privatus jų interesas. Vieni susiremontavo būstą, kiti išvyko į egzotišką kelionę, o treti galbūt pasidėjo tuos pinigus į banką ir gavo už juos pastovias palūkanas. Taigi, nors nominaliai jie atiduos tą pačią sumą, kurią pasiskolino, realiai, infliacinėje aplinkoje prabėgus keliems metams, tai bus gerokai mažiau.

Ataskaitoje netgi išskiriamas atvejis kai VĮ „Klaipėdos regiono keliai“ 2008 metais teko skolintis 1 mln. litų su 12,59% metine palūkanų norma, nes nebeužteko pinigų darbuotojų atlyginimams, nors ši įmonė buvo viena aktyviausių suteikiant beprocentes paskolas savo darbuotojams. Labai smagu, bet tai dar ne viskas. Tie patys „Klaipėdos regiono keliai“ turi poilsio namus Palangoje, kurių vertė valstybės kontrolės skaičiavimais yra apie 5,1 mln. litų. Šalia poilsio namų esantis pirties pastatas renovuojamas, projektuotojui pagal sutartį numatyta sumokėti 78 tūkst. Lt. Šis atvejis jau panašėja į juodąjį humorą.

Turbūt net nereikia sakyti, jog privačiame sektoriuje tokie pokštai yra sunkiai įsivaizduojami, o jeigu ir vyksta, tikrai nėra sėkmingos vadybos pavyzdžiai, o ir priekaištų niekas neturi, nes su asmeniniais pinigais visi gali elgtis kaip tik nori.

Susidomėjusiems rekomenduoju pavartyti visą ataskaitą, ten rasite daugiau linksmų staigmenų ir įdomybių. Tik galėtų visa tai būti grožinė literatūra, o ne faktai iš mūsų valstybės gyvenimo…

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

four + 11 =