Pranešimas spaudai: Valstybė energetikoje ir ūkininkas, ir prižiūrėtojas, ir vartotojas

Energetikos produktai nėra viešoji gėrybė, tai verslas, kuris nesvarbu – viešas ar privatus – turi veikti konkurencinėmis sąlygomis. Lietuvos laisvosios rinkos institutas siūlo nevaržyti konkurencijos visuose energetikos sektoriuose ir atitinkamai mažinti valstybės reguliavimą.

Energetikos produktai šiluma, elektra, dujos, kuras yra labai svarbūs tiek ekonomikai, tiek kasdieniam žmonių gyvenimui. Tačiau svarbūs yra ir daugelis kitų produktų. Žiūrint iš ekonominės pusės, energetikos produktai nėra viešoji gėrybė, nors toks įsitikinimas visuomenėje yra gajus.

Seime surengęs diskusiją „Energetika: viešoji gėrybė ar verslas?“ LLRI teigia, kad nesvarbu, koks sektorius – viešas ar privatus – tiekia energetikos produktus, dėl to jis automatiškai netampa viešąja gėrybe.

„Energetikos tapatinimas su viešąja gėrybe iš dalies atsakingas už tai, kad šiame sektoriuje nesivysto tokie santykiai, kaip kitose ūkio šakose,“ – sako LLRI vyresnysis ekspertas Žilvinas Šilėnas.

Pasak jo, valstybė energetikoje dabar atlieka ir ūkininko, ir prižiūrėtojo, ir vartotojo vaidmenyje. Tokia pozicija yra sunkiai suvokiama, todėl siūloma energetikos sektoriui suteikti daugiau rinkos santykių.

„Siūlome nevaržyti konkurencijos visuose energetikos sektoriuose (nuo šilumos iki elektros energetikos) ir tuomet laipsniškai mažinti reguliavimą. Ilgalaikėje perspektyvoje valstybė turėtų trauktis iš tiesioginio dalyvavimo energetikos sektoriuje, skaidriai ir viešai privatizuojant valstybei priklausančias energetikos įmones“, – sako ekspertas.

 

Dėl papildomos informacijos:

Laura Dabulytė

LLRI komunikacijos vadovė

Tel. 85 2526263,

El.p. Laura@lrinka.lt