Ekonomika šiandien. Vyriausybės planas – ar mokesčių mokėtojai gali būti ramūs?


Lietuvos laisvosios rinkos instituto autorinėje laidoje „Ekonomika šiandien“ Žilvino Šilėno pokalbis su Finansų ministru Viliumi Šapoka apie vyriausybės planuojamas mokesčių permainas.  Praėjusią savaitę vyriausybė pristatė savo programos įgyvendimo priemonių projektą – ko tikėtis gyventojams ir verslui?

„Aš manau, kad mokesčių mokėtojai tikrai gali būti ramūs. Dabartiniame plane nenumatyta jokių naujų mokesčių ir manau, kad visos tos diskusijos, kurios vyko viešojoje erdvėje, tik parodo, kiek šie klausimai visuomenei yra svarbūs, kad reikia įsiklausyti į tai, ką sako darbuotojai, verslininkai, tarptautiniai investuotojai“, – laidoje sakė ministras.

Anot V. Šapokos, bent jau kol kas naujų mokesčių, pavyzdžiui automobilių, valdžia įvesti neplanuoja:

„Kol nesutvarkysime dabartinės mokesčių sistemos, tol jokių diskusijų apie naujus mokesčius net negali būti. Šis mokestis yra kaip priemonė kovoti su tarša, kaip ir cukraus mokestis su pertekliniu cukraus vartojimu. Šioms visuomenės bėdoms spręsti reikia išnaudoti visas kitas galimybes, ir jei jos nesuveikia, tada galima svarstyti tam tikrų mokesčių įvedimą. Tačiau šiuo metu jokių diskusijų apie naujų mokesčių įvedimą tikrai nėra. Tiek mūsų požiūriu, tiek tarptautinių organizacijų požiūriu, Lietuvoje yra labai stipriai apmokestinamas darbas. Ypatingai smarkiai yra apmokestinami tie, kurie uždirba mažai. Tam kad spręstume šia problemą yra numatytas mokesčių pakeitimas: tiek GPM, tiek Sveikatos mokesčių, tiek „Sodros“ įmokų perkėlimas į darbuotojo pusę, kad matytųsi, kiek tikrai kainuoja darbo vieta“, – teigia V. Šapoka.

Taip pat laidoje tradicinė rubrika „Stebime valdžią“. Ar bus uždrausta reklamuoti visus vaistus? Ar bus lengviau įdarbinti aukštos kvalifikacijos užsieniečius darbuotojus? Kodėl žalingas draudimas išskaičiuoti darbo sąnaudas pagal autorines sutartis dirbantiems asmenims?