Dažniausiai užduodami klausimai apie laisvės nuo mokesčių dieną

> Kas yra laisvės nuo mokesčių diena?

Laisvės nuo mokesčių diena yra simbolinė diena metuose, kai vidutinis mokesčių mokėtojas nustoja dirbti valstybei ir pradeda dirbti sau. Ji apskaičiuojama vertinant kokią nacionalinių pajamų dalį paima valdžia ir perskirsto per nacionalinį biudžetą ir nebiudžetinius fondus. Kasmet ši simbolinė diena yra skaičiuojama ir skelbiama daugelyje pasaulio šalių, pavyzdžiui, Jungtinėse Amerikos Valstijose, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Skandinavijos šalyse ir t.t. Lietuvos laisvosios rinkos institutas simbolinę laisvės nuo mokesčių dieną skaičiuoja jau 19 metų, remdamasis biudžeto įstatymais ir Finansų ministerijos prognozėmis dėl ekonomikos augimo.

> Kodėl svarbi Laisvės nuo mokesčių diena žmogui?

Laisvės nuo mokesčių dieną yra prasminga minėti, nes ji atkleidžia, kiek turime dirbti, kad sumokėtume visus mokesčius. Ši simbolinė diena – būdas pasakyti „ačiū“ mokesčių mokėtojams, atkreipti valdžios dėmesį į augančias išlaidas, paskatinti ją atsakingiau leisti mokesčių mokėtojų pinigus.

> Kam reikia skaičiuoti šią dieną? Ar žmogus nežino, kiek mokesčių jis sumoka?

Lietuvos mokesčių sistema užmaskuoja tikrąją žmonėms tenkančią mokesčių naštą. Dalį mokesčių nuo darbo užmokesčio formaliai perveda darbdavys, dėl to žmonės nežino, kiek mokesčių sumoka. Net ir vartojimo mokestis (PVM) būna įskaičiuotas į prekių ir paslaugų kainą, todėl atsiskaitydamas žmogus gali nežinoti, kokia jo sumokėtų pinigų dalis nukeliavo į biudžetą.

> Nuo ko priklauso konkreti paskaičiuota diena? Dėl kokių priežasčių ji gali ateiti anksčiau arba vėliau?

Egzistuoja kelios priežastys, kodėl ši simbolinė metų diena gali ateiti anksčiau arba vėliau, pavyzdžiui, augant valstybės išlaidoms, didėja laisvės nuo mokesčių dienos apskaičiavimo formulės skaitiklis ir savo ruožtu didėja mokesčių našta; augant BVP – didėja vardiklis, tad mokesčių našta mažėja.

> Ar laisvės nuo mokesčių diena atspindi didėjančią skolą?

Taip. Kadangi mokestinė našta skaičiuojama dalinant valstybės išlaidas iš BVP, tuo atveju, kai valžia pasiskolina ir šias lėšas išleidžia, ši diena tolsta. Nors lėšos šioms išlaidoms apmokėti mokesčių pavidalu iš būsimų mokesčių mokėtojų bus surinktos tik ateityje, augantis valstybės išlaidavimas atsispindi vis vėliau ateinančioje laisvės nuo mokesčių dienoje.