Ž. Šilėnas: Europos Komisija nori būti populiari (0)

Kai populiarumo siekia Radži, statistinis realybės šou ar dabar populiarių šokėjėlių – dainorėlių projektų dalyvis, juos galima suprasti, užjausti, numoti ranka ir perjungti kanalą. Kuomet populiarumo siekia politikai – tą paprastai galima tiesiog ignoruoti. Tačiau kuomet populiarumo siekia Europos Komisija – reikia sunerimti. Kas jau kas, bet Europinės institucijos, jūsų autoriaus akyse, turi „geros“, „nepopulistinės“ politikos įvaizdį.

 

Bet negaliu nesutikti su šios savaitės Economist straipsnio mintimi – EK blaško noras būti populiaria. To rezultatas – daugiau „žmonėms patinkančios“ politikos. Kaip ryškiausią to pavyzdį Economist cituoja roaming‘o tarifų sumažinimą.

 

Na, apie ekonominį šio žingsnio nepagrįstumą LLRI yra šnekėjęs daug ir be jokio rezultato. Populizmo „Europos Komisija dovanoja pigesnes atostogas“ bangos sustabdyti neįmanoma. Nieko nuostabaus, kad neseniai EK liepė sumažinti SMS ir GPRS tarifus. Kitaip tariant, einama didesnes ovacijas sukeliančios politikos link. Be abejo, galima sakyti, kad tokie populiarūs žingsniai reikalingi pasiekti kitų, nepopuliarių, tačiau ekonomiškai pagrįstų tikslų (pvz., tarptautinės prekybos liberalizavimas). Bet šis kelias yra labai slidus, o paslydus tapti oportunistu labai lengva.

 

Kitos straipsnio įžvalgos apie sprendimų priėmimą remiantis apklausomis, kuriose klausiama tik

to, ką ir norima išgirsti, irgi labai iliustratyvios. Štai, kad ir Galileo projektas (kurį jūsų autorius kritikavo čia ir čia. Pasirodo, EK teigė, kad 80% europiečių remia Galileo projektą, o 63% remia ir dideles išlaidas šiam projektui, nors tik 40% buvo girdėję apie šį projektą.

 

Grįžtant prie pagrindinės minties, be abejo, populiarūs EK veiksmai nebūtinai yra nepagrįsti ar žalingi. Tačiau jei Economist įžvalgos yra teisingos, tuomet vertinti EK iniciatyvas reiktų žymiai atsargiau. Lietuvoje direktyvos perkeliamos dažniausiai be didesnių ginčų ar debatų (ir dalis to perkėlimo, manau, turėjo teigiamų pasekmių). Tačiau aklai pasitikėti Europinėmis institucijomis ir nekvestionuoti jų sprendimų, kaip tai daroma dabar, tik padidintina į populiarumą orientuotų sprendimų, kuriuos tiesiog dievina ir Lietuvos politikai, skaičių.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

6 + ten =