Pranešimas spaudai:„Hansabankas“ ir Lietuvos Laisvosios rinkos institutas pristatė antiinfliacinį planą diskusijai

„Hansabankas“ ir Lietuvos Laisvosios rinkos institutas (LLRI) pristato banko ir instituto ekspertų parengtą antiinfliacinių priemonių bei veiksmų planą. Šis dokumentas po specialistų diskusijų bus perduotas LR Vyriausybei. Kartu su „Hansabanko“ ir LLRI ekspertais antiinfliacinio plano aptarime dalyvavo Prezidentūros, Vyriausybės, Finansų ministerijos, Lietuvos banko, Lietuvos ekonomikos instituto atstovai, kitų Lietuvos finansinių institucijų specialistai.

 

„Lietuvos patirtis veikti rinkos ekonomikos sąlygomis nėra labai didelė, todėl šiuo metu yra aktyviai komentuojami ir aptarinėjami su tuo susiję ekonominiai procesai, tačiau konkrečių veiksmų turėtų būti daugiau. Infliacija, kuri vasario ir kovo mėnesiais viršijo dviženklį skaičių ir pasiekė aukščiausią lygį per 11 metų, yra viena didžiausių grėsmių Lietuvos ekonomikai. Tai – ne tik Vyriausybės ar kitų valstybės institucijų rūpestis. Auganti infliacija daro įtaką visam Lietuvos gyvenimui – jos poveikį jaučia ir eiliniai šalies gyventojai, ir verslas, be to, šiandien vykstantys procesai turi ilgalaikes pasekmes – tiek teigiamas, tiek neigiamas. „Hansabanko“ ir Lietuvos Laisvosios rinkos instituto iniciatyva parengtas antiinfliacinių priemonių ir veiksmų planas yra vienas pirmųjų bandymų išnaudoti didžiulį turimą Lietuvos ekonomikos proto potencialą siekiant valstybės gerovės ir prisidėti prie konkrečių ir konstruktyvių veiksmų, todėl ir inicijavome šią idėją bei tikimės palaikymo“, – sakė „Hansabanko“ valdybos pirmininkas Giedrius Dusevičius.

 

„Informuoti visuomenę apie tikrąsias infliacijos, priežastis, pasekmes ir valdymo būdus atitinka LLRI misiją – visuomenės švietimą. Infliacija yra svarbus ekonomikos veiksnys, tačiau tiek pati infliacija, tiek infliacijos sąvoka dažnai naudojama netinkamiems ekonominės politikos sprendimams pateisinti. Todėl LLRI prisijungė prie projekto, tikėdama, kad šis produktyvus veiksmas bus naudingas ir vartotojams kasdieniniame gyvenime, ir politikams, priimantiems ekonominės politikos sprendimus“, – sakė vienas antiinfliacinio plano autorių, Lietuvos Laisvosios rinkos instituto prezidentas Remigijus Šimašius.

 

„Hansabanko“ ir LLRI parengtą antiinfliacinių priemonių planą sudaro konkrečių veiksmų ir sprendimų pasiūlymai, apimantys šalies monetarinę bei fiskalinę politikas. Ekspertai taip pat siūlo veiksmus, kurie galėtų sumažinti įtampą darbo rinkoje, paskatintų darbo verslo efektyvumo didinimą, padėtų vykdyti reikalingas struktūrines reformas.

 

Antiinfliacinių priemonių ir veiksmų planas apvalaus stalo diskusijų metu šiandien buvo pateiktas platesniam specialistų ratui.

 

„Auganti infliacija šiuo metu nėra vien tik Lietuvos iššūkis – tokie patys procesai vyksta ir kitose Baltijos šalyse, kiek mažesniu mastu visoje Europos Sąjungoje. Tačiau mes manome, kad ėmęsi ryžtingų veiksmų galėtume suvaldyti šį procesą, jei sutelktume politinę valią, sutarimą ir bendras pastangas. Todėl pirmiausia mūsų ir LLRI specialistų parengtą priemonių planą aptarėme su žinomais Lietuvos ekonomikos analitikais, valstybės institucijų atstovais ir tikimės, jog jis bus veiksmingas ir gyvybingas, bei turės teigiamos įtakos tvariai mūsų šalies ekonomikos plėtrai bei gerovės didėjimui“, – sakė G. Dusevičius.

 

„Hansabanko“ ir LLRI siūlomas antiinfliacinių veiksmų planas bus paskelbtas interneto svetainėse www.hansa.lt ir www.lrinka.lt, taip pat pateiktas užsienio šalių ekspertams ir Lietuvos Respublikos Vyriausybei.

 

„Hansabankas“ priklauso pirmaujančiai finansinei grupei Baltijos ir Šiaurės šalių regione – „Swedbank“. Ši grupė turi daugiau nei 9,1 mln. privačių ir apie 500 tūkst. verslo klientų Lietuvoje, Latvijoje, Estijoje, Rusijoje ir Švedijoje. Grupė turi 465 padalinius Švedijoje ir 300 padalinių Baltijos šalyse. „Swedbank“ grupėje dirba virš 20 tūkst. darbuotojų, iš jų Lietuvoje – daugiau nei 3 tūkstančiai. „Hansabankui“ Lietuvoje priklauso „Hansa lizingas“, „Hansa gyvybės draudimas“, „Hansa investicijų valdymas“, „Baltijos autolizingas“ ir „Hansa valda“.

 

Lietuvos laisvosios rinkos institutas (LLRI) yra privati, pelno nesiekianti, nepolitinė organizacija, įsteigta 1990 metais įtvirtinti asmens laisvės ir atsakomybės, laisvosios rinkos bei ribotos valdžios idėjas. Instituto siekis – padėti įgyvendinti bendrus Lietuvos žmonių interesus, kurie geriausiai gali būti realizuojami laisvoje rinkoje, kai be jokių privilegijų, protekcijų ar apribojimų kiekvienas individas savo tikslų siekia tarnaudamas visuomenei, o ne pasitelkdamas valstybės aparatą.

 

LLRI atlieka tyrimus svarbiais ekonomikos ir jos politikos klausimais, rengia įstatymų ir jų projektų ekspertizes bei padeda valdžios institucijoms patardamas, kaip geriau įtvirtinti laisvosios rinkos principus Lietuvoje. Institutas taip pat atlieka sociologines apklausas, leidžia ekonominę literatūrą, rengia konferencijas, seminarus, paskaitas. Švietėjiški darbai yra neatsiejama instituto veiklos sritis. LLRI remia privatūs asmenys, įmonės, tarptautiniai fondai ir organizacijos.

 

Daugiau informacijos:

Jorūnė Juodžbalytė, „Hansabanko“ Komunikacijos skyriaus vadovė, tel. 268 41 25, mob. tel. +370 686 80 126; el. paštas: jorune.juodzbalyte@hansa.lt

Laura Dabulytė, LLRI Komunikacijos vadovė, tel. 8610 22 442, el. p. Laura@lrinka.lt; www.lrinka.lt.