K. Leontjeva. IBM istorija: dar vienas pavyzdys, kad investicijoms reikia gerų verslo sąlygų, o ne paramos (0)

Šiandienos “Verslo žinios” spausdina pamokančią istoriją apie tai, kokiomis priemonėmis valstybė neturėtų pritraukti investicijų. Straipsnį “IBM pabodo laukti Lietuvos žadėtų 130 mln. Lt” galite perskaityti čia.

Trumpa reziumė: Lietuva IBM buvo pažadėjusi 130 mln. litų paramos iš Europos Sąjungos struktūrinių fondų, tačiau paaiškėjo, kad tai prieštarautų fondų taisyklėms, mat projektų įgyvendintojai turi pateikti išlaidas patvirtinančius dokumentus, ko IBM nenori daryti. Lietuvos Vyriausybei ir IBM pasirašius penkerių metų jungtinės veilos sutartį, įsteigtas UAB Lietuvos tyrimų centras (LTC). LTC mokėtinos sumos ir įsipareigojimai siekia 20 mln. Lt, iš jų 12,5 mln. – banko paskola ir 7,5 mln. – skolos tiekėjams. Kaip rašo “Verslo žinios”, 2012 m. pirmojo pusmečio pajamos – 215 tūkst. Lt, nuostolis – 6,1 mln. Lt. Tikėtina, kad iki Kalėdų paaiškės, jog Lietuvos mokslininkų bendradarbiavimas su IBM bus nutrauktas.

LLRI jau seniai ir jau daug kartų rašė apie tai, kad pritraukti investuotojus reikėtų gerinant verslo sąlygas visiems rinkos žaidėjams, o ne dalinant “riestainius iš apšnerkštos virtuvės”. Ankstesnius mūsų rašinius apie tai galite skaityti čiačia ir čia.

Istorija su IBM tik patvirtina tai, apie ką buvome įspėję. Paramai pasibaigus (o šiuo atveju beveik neprasidėjus), įmonės gali labai greitai nuspręsti nevykdyti veiklos Lietuvoje, jeigu pagrindinė jų atėjimo į Lietuvą priežastis – parama, o ne patrauklios verslo sąlygos. Reikia tikėtis, kad naujoji valdžia netaikys tokio investicijų pritraukimo modelio.

Ši istorija taipogi yra iškalbingas pavyzdys, kaip valstybės įkurtos įmonės linkusios bėgti nuo prisiimtų įsipareigojimų. Kaip jau minėta, UAB LTC turi paskolą iš banko ir yra skolinga tiekėjams. “Verslo žinių” straipsnis baigiasi tokia citata:

““Grąžinti paskolą LTC galėtų arba iš gautų pajamų, arba iš akcininkų įnašų. Tačiau bendrovę įsteigusios Ūkio ir Švietimo ir mokslo ministerijos nutrauktam projektui finansavimo neskirs”, – patikina p. Audickas.” [Ūkio viceministras]

Kuo jums tai ne valstybinis feniksas?

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

three × four =