29-asis Lietuvos ekonomikos tyrimas. Rinkos dalyvių lūkesčius temdo euro bėdos, mokesčiai ir būsimi rinkimai

 29_129-ASIS LIETUVOS EKONOMIKOS TYRIMAS (PDF)
 

Naujausias Lietuvos ekonomikos tyrimas rodo, kad Lietuvos ekonomika 2012 metais augs lėčiau nei pernai, nedarbas beveik nemažės, o namų ūkių pajamų didėjimas lėtės. Lietuvos laisvosios rinkos instituto (LLRI) apklausti rinkos dalyviai vertina, kad didžiausias rizikos šaltinis verslo sektoriui šiemet yra euro problemos, galimi pokyčiai mokesčių srityje ir su būsimais rinkimais susiję populistiniai sprendimai. LLRI tyrimo duomenimis, dešimtadalis Lietuvos verslų ketina arba rimtai svarsto galimybę perkelti savo veiklą į užsienį.

Sausį – vasarį atlikto tyrimo duomenimis, 2011 metais Lietuvos ekonomika augo 4,3 proc., panašiai tiek, kiek rinkos dalyviai prognozavo ir anksčiau. Tačiau BVP augimo prognozė 2012-iesiems buvo stipriai sumažinta – nuo 4,6 iki 2,7 proc. Anot LLRI respondentų, 2011 m. pabaigoje darbo Lietuvoje neturėjo 14,8 proc. darbo jėgos. 2012 m. nedarbas beveik nemažės ir metų pabaigoje sieks 14,1 proc. Tyrimo duomenimis, vartotojų kainos pernai augo apie 4 proc. ir šiemet augs panašiu tempu.

33 proc. apklaustųjų mano, kad didžiausias neapibrėžtumo ir rizikos šaltinis šiemet bus euro problemos ir su jomis susijusi eksporto mažėjimo rizika. 29 proc. LLRI respondentų nurodė, kad neapibrėžtumo šaltinis yra galimi mokestinės aplinkos pakeitimai ir mokesčių didėjimas, o 25 proc. mano, kad didžiausią netikrumą kels rinkiminiai metai ir populistiniai politikų sprendimai. „Susumavus pastaruosius du atsakymus, galima teigti, kad daugiausia – 54 proc. – verslo neapibrėžtumo ir rizikos kyla ne iš rinkos, o iš galimų valdžios veiksmų ir sprendimų“, – teigia LLRI tyrimo autorius Vytautas Žukauskas.

Lietuvos ekonomikos tyrimo duomenimis, šešėlinė ekonomika 2011 m. sudarė 27 proc. BVP ir šiemet nesikeis: šešėlyje bus sukuriama 27 proc. BVP. Rinkos dalyvių nuomone, bent dalį savo veiklos šešėlyje 2011 m. vykdė 37 proc. ūkio vienetų, 2012 m. ši dalis nežymiai sumažės (iki 36 proc.).

LLRI respondentai vertina, kad vidutinis neto darbo užmokestis 2011 m. didėjo 4 proc. ir tiek pat kils 2012 m. Disponuojamosios piniginės namų ūkių pajamos vienam namų ūkio nariui 2011 m. augo 5 proc. ir sudarė 1052 Lt. Ekspertas V. Žukauskas atkreipia dėmesį, kad namų ūkių pajamos augo pirmą kartą po dvejų iš eilės mažėjimo metų. Tyrimo dalyviai prognozuoja, kad 2012 m. namų ūkių pajamos augs lėčiau, apie 3 proc., ir sudarys 1085 Lt vienam namų ūkio nariui.

LLRI apklausti rinkos dalyviai mano, kad šiuo metu 11 proc. Lietuvos įmonių ketina arba rimtai svarsto galimybę perkelti savo veiklą ar jos dalį į užsienį. „Itin daug šnekama apie niūrius gyventojų surašymo rezultatus, kurie parodė, kad per dešimt metų gyventojų Lietuvoje sumažėjo apie 10 proc. Tuo tarpu nenorima pripažinti, kad Lietuvos verslų emigracija yra taip pat svarbi ir aktuali problema,“ – apibendrina V. Žukauskas.

Ekonomikos tyrimo dalyviai buvo klausiami, ar jie jaučia pokyčius dėl verslą kontroliuojančių institucijų pertvarkos, kuri buvo pradėta dar 2009-aisiais. 56 proc. apklaustųjų teigė nejaučią pokyčių verslą kontroliuojančių institucijų srityje. 30 proc. respondentų nurodė, kad pokyčių yra, ir jie atitinka vykdomos pertvarkos tikslus, o 14 proc. tyrimo ekspertų mano, kad pokyčių yra, tačiau jie neatitinka pertvarkos tikslų.