Užduotys moksleiviams: kodėl Beyonce uždirba daugiau nei gaisrininkas?

2.1

Beyonce Knowles: Užsiėmimas – muzikos atlikėja. Amžius – 36 m. Gyvenamoji vieta – New York. Darbo vieta – visas pasaulis. Uždarbis – 7 530 276 eurų.

2.2

 

 

 

 

 

 

 

Gaisrininkas X: Užsiėmimas – ugniagesys gelbėtojas. Amžius – 40 m. Gyvenamoji vieta – Vilnius. Darbo vieta – Vilniaus miestas. Uždarbis – 503 eurai.

 

 

 

 

 

 

Beyonce linksmina žmones. Ugniagesys – gelbėja žmonių gyvybes ir turtą. Kaip nutinka taip, kad žymiai svarbesnis darbas apmokamas žymiai prasčiau? Kokia neteisybė!

Neskubėk piktintis! Visų pirma, čia lyginami nelygiaverčiai dalykai. Sakyti, kad neteisinga, jog vienos šalies statistinis gaisrininkas uždirba mažiau už pasaulinio garso dainininkę yra tas pats, kas kaltinti obuolį, kad jis nėra geras apelsinas (goo.gl/Qhx4GC). Juk pasaulyje yra atlikėjų, uždirbančių mažiau nei Vilniaus gaisrininkas ir yra gaisrininkų, uždirbančių tikrai nemažai (gerai jau gerai, ne tiek daug kaip Beyonce, bet vis tiek). Taigi, pirmoji pamoka – norėdamas gauti tikslius rezultatus – lygink bent jau tos pačios srities specialistus.

Muzikos grupė X: Užsiėmimas – muzikos atlikėjai. Amžius – 16-31 m. Gyvenamoji vieta – Palanga. Darbo vieta – Klaipėdos rajonas. Uždarbis – 608 eurai. Ok, lyginame tos pačios srities specialistus – Palangos muzikantus ir Beyonce. Tai kodėl tarp jų atlyginių toooks milžiniškas skirtumas? Kodėl vieni uždirba daugiau nei kiti?

ATLYGINIMAS (salary) – užmokestis už darbą.

Visų pirma, svarbu, kiek darbuotojas sugeba padaryti per tam tikrą laiką. Beyonce per mėnesį surengia 13 pasaulinių koncertų, per metus išleidžia 1 muzikinį albumą, nusifilmuoja keliose reklamose, į rinką paleidžia savo vardo kvepalus ir drabužių liniją. Lietuvos muzikos grupė X per mėnesį surengia 4 pasirodymus vestuvėse arba įmonės vakarėliuose, 2 kartus per metus groja miesto šventėje, aplanko 20 aplinkinių gyvenviečių kultūros namų ir jau 5 metus įrašinėja pirmąjį albumą. Akivaizdu – Beyonce padaro žymiai daugiau ir jos klientų ratas žymiai platesnis nei grupės X. Todėl ji ir uždirba daugiau. Dar paprasčiau – tu kepi keksiukus. Pardavinėdamas juos stoties turguje uždirbi 15 eurų per dieną. Susitaręs, kad jie būtų pardavinėjami keliuose prekybos centruose – uždirbtum, tarkim, 170 eurų. Tavo klientai yra tikrieji tavo atlyginimo mokėtojai.

2.3Kaip atlikėjai koncertuoja? Palangos muzikos grupę sudaro 4 muzikantai, 2 iš jų turi muzikos mokyklos baigimo diplomus, kiti 2 – savamoksliai. Muzikantai groja mėgėjiškais instrumentais. Klientų grupė ieško informaciją apie save skleisdama iš „lūpų į lūpas“. Jų programos paįvairinamos žiūrovų dainų pageidavimais koncerto pabaigoje. Beyonce komanda – šimtai profesionalų, nuo prodiuserių iki choreografų ir grimuotojų. Beyonce koncertai – naujausios ir profesionaliausios įrangos triumfas. Jos muziką transliuoja visos pasaulio radijo stotys ir televizijos kanalai. Jos populiarumui didinti kasmet išleidžiami milijardai dolerių. Technologijos ir kapitalas yra antrasis veiksnys, lemiantis atlyginimo dydį. Ir trečiasis ypatingai svarbus dalykas yra darbo paklausa ir pasiūla. Jeigu į darbo vietą pretenduoja labai daug panašius įgūdžius ir žinias turinčių kandidatų ir yra tik viena darbo vieta, atlyginimas gali būti mažesnis. Taip ir yra Palangos grupės atveju – panašių grupių yra daug, klientai turi pasirinkimą, todėl norėdama turėti darbo grupė X privalo mažinti savo kainą. Ir, atvirkščiai, jeigu esi išskirtinis panašių specialistų tarpe, turi neeilinių gebėjimų, tavo paklausa didelė, vadinasi, ir mokėti žmonės už tai pasiruošę daugiau.

Kaip matai neverta lyginti Beyonces su gaisrininku ir dėl to piktintis. Jie dirba skirtingus darbus. Užgesintų namų ir sudainuotų dainų skaičius nėra tas pats. O štai palyginus tos pačios srities atstovus pasimato, kodėl vieni uždirba daugiau nei kiti. Žmonės turi skirtingus gebėjimus, vieni dirba greitai ir kruopščiai, kiti lėtai ir atmestinai, vieni yra patyrę ir turintys išsilavinimą, kiti naujokai ir savamoksliai. Todėl vienų žmonių kaina darbo rinkoje yra didesnė nei kitų. Visi skirtingi, tačiau svarbiausia, kad visi turi lygų pasirinkimą ką ir už kiek dirbti. Žinoma, į save investavusių žmonių, darbo pasirinkimo galimybės platesnės.

Atlyginimą lemia:

  1. Darbuotojo našumas;
  2. Naudojamos technologijos ir kapitalas;
  3. Darbo pasiūla ir paklausa.

UŽDUOTIS: pagalvok apie pasekmes skirtingiems žmonėms (pvz. darbdaviams, darbuotojams, patyrusiems ir tik į darbo rinką atėjusiems žmonėms ir pan.) kas būtų, jei:

  1. Visų lietuvių mėnesinis atlyginimas privalėtų būti ne mažesnis kaip 5 000 eurų.
  2. Našiau dirbantys darbuotojai uždirbtų tiek pat, kiek ir tie, kurie dirba ne taip našiai.
  3. Atlyginimo dydžio pagrindinis veiksnys būtų metai, praleisti aukštojoje mokykloje.
  4. Kuo pavojingesnis būtų darbas, tuo mažesnis būtų atlyginimas.
  5. Darbdaviai nepriimtų darbuotojų, turinčių kitokius nei jų religinius įsitikinimus.
  6. Būtų nustatytas didžiausias leidžiamas atlyginimas moterims.

Pasitikrink! Atsakymų gairės: goo.gl/66mYsc