Ž. Šilėnas: Putinas- metų žmogus (0)

Žurnalas „TIME“ Putiną paskelbė 2007-ųjų metų žmogumi. TIME atstovas BBC teigė, kad ši nominacija jokiu būdu neteisina Putino veiksmų, o yra tiesiog objektyvus Putino vaidmens įvertinimas. Anot jo, šis apdovanojimas skirtas už tai, kad Putinas grąžino Rusiją į pasaulinę sceną, už Rusijos stabilumą ir ekonomikos augimą.

Pradėkime nuo to, kad 1938 TIME metų žmogumi išrinktas Adolfas Hitleris, o 1939 – Stalinas. Čia ne ad hitlerum argumentas, kiek paprasčiausia iliustracija, kad viešoji nuomonė (ar jos formuotojai) savo vertinimuose dažnai pridaro sunkiai suvokiamų dalykų, deja, tai išryškėja tik po tam tikro laiko.

Viena vertus, kažkaip sunku įsivaizduoti, kad TIME būtų tiek naivūs, kad nesuprastų grėsmės, kurią kelia revanšistinę Rusijos politiką vykdantis ir įkūnijantis Putinas. Be abejo, galima šnekėti, kad tai tėra vieno JAV žurnalo nuomonė, kuri nieko nereiškia. Tačiau lygiai taip pat naivu galvoti,

kad Rusijoje šis faktas nebus panaudotas visais įmanomais politikos tikslais. Prie to pridėkime dar kokį Sarkozy sveikinimą Putinui laimėjus rinkimus, ir visa vakarų kritika dėl procesų vykstančių dabartinėje Rusijoje (kuri ir šiaip nelabai kam ten rūpi) tampa iš vis bevertė.

Kita vertus, antros vietos laimėtojas (t.y. pralaimėtojas) – Alas Goras – ne ką geresnė kandidatūra. Tačiau TIME turėjo išeitį: jei praeitų metų laimėtojas, t.y. žmogus turintis didžiausią įtaką buvo pats Žmogus, tai 2007-ųjų žmogumi iš tikro turėjo tapti nafta. Nes iš esmės nafta ir dujos (teisingiau jų trūkumas) gražino Rusijai dalį parastos įtakos (ar suteikė įtakos tokiems veikėjams kaip Chavezas), kad ir kaip Putinas besisavintų šiuos nuopelnus.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

two × 5 =