Austrų ekonomikos mokykla

LLRI skleidžiamos idėjos ir darbai yra paremti austrų ekonomikos mokyklos principais ir vertybėmis.

Austrų ekonomikos mokyklos vardas siejamas su Austrijos sostine Viena, kurioje XIX-XX a. sandūroje dirbo ir gyveno iškilūs mąstytojai, praturtinę ekonomikos mokslą.

Daug aktualių ekonomikos diskusijų šiandien sukasi apie idėjas, kurias pirmiausia iškėlė austrų ekonomikos mokykla. Nesvarbu kur gyvenate, jūs mąstote kaip „austras“, jei pritariate šiems principams.

> Privati nuosavybė

Austrų ekonomikos mokyklos požiūriu, privati nuosavybė yra sveikos ekonomikos pamatas. Be privačios nuosavybės nėra pagrindo darbo pasidalijimui, kapitalo kaupimui, laisviems mainams ir kainai.

> Laisvos kainos

Austrų ekonomistų teigimu, kaina susiformuoja laisvuose mainuose. Tik konkuruojant rinkoje dėl išteklių atrandama optimali jų kaina, užtikrinanti geriausią šių ribotų išteklių paskirstymą.

> Individo pasirinkimas

Individai yra aktyvūs ekonominio proceso dalyviai. „Austrų“ manymu, individų pasirinkimai ir nulemia tai, kas vyksta rinkoje. Juk daikto vertė yra subjektyvi ir atsiranda tik dėl individo poreikio tą daiktą įgyti.

> Ekonominiai skaičiavimai

Austrų ekonomistai teigė, kad ekonominiai skaičiavimai galimi tik įmonės lygiu, tuo atmesdami centrinio planavimo galimybę. Tik verslininkas rinkoje vienintelis turi tinkamų žinių, kad galėtų nuspėti rezultatą ir minimizuoti riziką, ir jo vaidmuo paskirstant ribotus išteklius yra bene svarbiausias.

> Ribota valdžia

Kartu su gilėjančiu supratimu, kad nevaržoma rinka geriausiai pasitarnauja žmonių gerovei, įsitvirtino „austrų“ supratimas, kad valdžios vaidmuo žmonių kasdieniame gyvenime turėtų būti minimalus. Rinkai tiesiog turi būti leidžiama veikti nesikišant valdžios institucijoms.


Įvadas: Kas yra Austrų ekonomikos mokykla?

Austrų ekonomikos mokyklos istorija prasidėjo XV a., kai Ispanijos Salamankos universitete kūrę ir dėstę šv. Tomo Akviniečio pasekėjai siekė nuodugniai išaiškinti žmogiškosios veiklos ir visuomenės sąrangos reiškinius. Šie vėlyvieji scholastai pastebėjo, kad egzistuoja ekonomikos dėsniai, neišvengiamos priežasties ir pasekmės jėgos, kurios veikia kaip ir visi kiti gamtos dėsniai. Skaitykite visą straipsnį.


Rekomenduojamos knygos

Skaitykite Miltono Friedmano, Friedricho A. von Hayeko, Ludwigo von Miseso, Murray N. Rothbardo ir kitų austrų ekonomikos grandų knygas. Visas knygų sąrašas.


Rekomenduojami straipsniai

Žemiau rasite aktualius straipsnius lietuvių kalba, kurie leis geriau susipažinti su austrų ekonomikos mokykla. Visas strasnių sąrašas.


Susijusios naujienos

Rikiuoti: