Kaetana Leontjeva: pensijų ir mokesčių reforma – kaip iš fantazijos srities

Kaetana

Daugiau nei 3 mln. litų kainavę pasiūlymai, kurie dar nežinia kaip bus įgyvendinti realiai. Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu mokslininkų darbo grupė parengė pensijų ir mokesčių reformą, kurią pliekia ir verslas, ir politikai. Reformoje numatyta gausybė pakeitimų, tarp kurių ir mokesčių didinimai bei naujų įvedimas. Ar viena ranka duodama valdžia kita nori atimti? Ar jau pavasarį sulauksime naujų mokesčių?

Lietuvos ryto televizijos aktualių pokalbių laidoje Lietuva tiesiogiai situaciją komentuoja Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė Kaetana Leontjeva.

„Tai skambiai skelbiama kaip mokslinis darbas, tačiau žvelgiant į turinį labiau panašu į senų anekdotų rinkinį. Yra tik keli nauji dalykai, kurie lyg iš fantazijos srities – pvz., apmokestinti darbdavio Sodros įmoką gyventojų pajamų mokesčiu, kitaip tariant, apmokestinti mokesčius“, – stebisi ekspertė.

Taip pat anot ekpertės, nėra aiškios naudos, kurią gautume perkėlę bazinės pensijos mokėjimą iš Sodros į valstybės biudžetą.

„Tai yra perdėliojimas iš vienos kišenės į kitą – vienų mokesčių sumažinimas ir kitų mokesčių padidinimas“ – pastebi Kaetana Leontjeva.

Ekspertė atkreipė žiūrovų dėmesį ir į tai, kad progresyvumas Sodros dalyje yra labai didelis.

„Problema – skirtumas tarp to, kiek žmogus sumoka Sodrai ir kiek iš jos atgauna. Jei žmogus uždirba 2 000 litų ant popieriaus, per visą gyvenimą Sodros sistemai jis sumoka per 218 000 litų, o atgauna tik 144 000 litų – tai tik 66 proc. sumokėtos sumos. Pagal paskaičiavimus matome, kad, kuo daugiau sumokama Sodrai, tuo mažiau atgaunama – čia ir yra tas didysis progresyvumas. Žmonės nemato šios situacijos ir, jei tai būtų paviešinta, politikai turėtų uždaryti tokią sistemą“, – teigia ekspertė.

Visą laidos įrašą galite peržiūrėti ČIA I dalis ir ČIA II dalis.