A. Morkūnienė: geriausias būdas užsitikrinti patogų gyvenimą senatvėje – pasikliauti savimi

Visa pensijų sistemos logika pagrįsta viena paprasta mintimi – žmonės nėra linkę rūpintis savo ateitimi ir todėl už juos tai turėtų daryti valstybė. Ar valstybė turi ir sugeba tai daryti? Kokios pensijų sistemos perspektyvos vakarų pasaulyje? Ir kokios pertvarkos reikia lietuviškajai „Sodros“ sistemai? Apie tai Kaetanos Leontjevos autorinėje laidoje „Leiskite veikti“ diskutavo socialinės apsaugos ir darbo ministerijos socialinio draudimo ir pensijų departamento direktorės pavaduotoja Audronė Morkūnienė.

„Perskirstomoji pensija iš mokesčių mokėtojų pajamų niekada nebus tokia dosni, kad žmogus visiškai pats niekuo nesirūpindamas galėtų patogiai gyventi senatvėje. Nebus žmogus paliktas visiškai skurdui ir badui, tačiau reikia suprasti, kad nelaukia ir prabangus gyvenimas“, – komentavo pašnekovė.

K. Leontjeva užsiminė apie valstybinių pensijų ir kito socialinio draudimo pradininką, Vokietijos kanclerį Otą fon Bismarką. Jis yra teigęs, kad tas, kas gauna senatvės pensiją, yra daug labiau patenkintas, tačiau ir daug lengviau valdomas, nei tas, kas neturi perspektyvos ją gauti. Istorikai komentuoja, kad O. fon Bismarkas norėjo padaryti darbininkus labiau priklausomus nuo valstybės ir sykiu nuo jo paties.

„Žmonių savarankiškumo, atsakomybės, mąstymo apie ateitį stygius, kurį mes matome šiandien, gali būti visiškai dėsninga pasekmė to, kad iš žmonių, galima sakyti, paimta funkcija rūpintis pačiais savimi“, – sakė K. Leontjeva.

A. Morkūnienė papildė, kas nuo O. fon Bismarko laikų mūsų visuomenė gerokai pasikeitė. Be to, neatmetama ir sovietinio laikotarpio įtaką šiandieniniam mąstymui. Tada galimybių taupyti, investuoti, gerai uždirbti legaliais būdais ir būti versliems buvo labai nedaug. Žmonės neturėjo kuo daugiau pasikliauti, kaip valstybės teikiama parama.

„Savimi visada reikia pasikliauti ir tai turbūt geriausias būdas. Bet buvome auklėjami taip, kad vis dėlto valstybė – pirmiausia, žmogus – po to. Ir verslesni žmonės netgi buvo baudžiami, pravardžiuojami spekuliantais. Manau, kad sovietinis laikotarpis uždėjo labai didelę žymę mūsų visuomenei ir reikės ne vienos kartos, kad viskas pasikeistų“, – komentavo A. Morkūnienė.

Visą laidos įrašą galite perklausyti ČIA.