K. Leontjeva. Apie šventinius papuošimus – per valstybės funkcijų prizmę (0)

Šiandienos “Lietuvos žiniose” pasirodė įdomus straipsnis apie Europos sostinių išlaidas kalėdiniams papuošimams. Rašoma, kad Lisabona šventinį biudžetą apkarpė nuo 850 iki 700 tūkst. eurų, Atėnuose šventinis biudžetas net 10 kartų mažesnis nei “gerais laikais” – 200 tūkst. eurų. 2008 m. vien kalėdinei eglei Atėnai skyrė 200 tūkst. eurų – tiesa, eglę tąkart suniokojo riaušininkai… Susispausti teko ir Madridui, kur naudotos praėjusių metų dekoracijos.

Vis tik mane sudomino ne tai, kad sumažėjo šventiniai biudžetai, o kaip to pasekoje šventiniais papuošimais pradėjo rūpintis paprasti žmonės. Kaip rašoma, pagrindinėje Lisabonos aikštėje buvo uždegta 50 tūkst. žvakučių (panašiai kaip Vilniuje prieš kelias savaites), kitoje aikštėje menininkai iškabino daug spalvotų skėčių, kuriuos papuošė blyksinčiomis lemputėmis, o praeiviams buvo dalijami žėrintys ženkliukai. Taigi tokios žmonių iniciatyvos yra dar vienas pavyzdys, kaip valstybei mažinant konkrečios funkcijos finansavimą, įsitraukia pati visuomenė, jei ši funkcija jai išties rūpi ir yra reikalinga. Panašų pavyzdį turėjome ir Lietuvoje – liepos mėnesį rašiau apie tai, kaip iš valstybės biudžeto nefinansuojant Valstybės dienos minėjimo, iniciatyvos ėmėsi visuomenės atstovai ir surengė ne prastesnį minėjimą.

Svarbu pastebėti, kad kol šventiniai biudžetai nebuvo sumažinti, tol žmonių iniciatyvumas buvo nuslopintas. Tai nurodo subsidiarumo principo svarbą – aukštesni visuomenės antstatai neturėtų užsiimti tokia veikla, kurią įgyvendinti gali pačios bendruomenės. Tokie pavyzdžiai tik patvirtina, kad valstybė neturėtų apsiimti vykdyti visų įmanomų funkcijų nuo A iki Z, kad reikia palikti laisvės ir žmonėms patiems veikti. Kokios funkcijos yra svarbios žmonėms pasimatys tik tuomet, kai bus mažinamas jų finansavimas. Jei žmonės pradės rūpintis šiomis funkcijomis – valio, jie taps aktyvesniais visuomenės nariais, atitinkamai mažės biudžeto išlaidos, o jei žmonės neįsitrauks, vėlgi laimės ir žmonės, ir biudžetas, nes žmonėms nebereikės finansuojati jiems nerūpimos ir nereikalingos veiklos.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

20 − 14 =