„Doing business“: verslui Lietuvoje lengviau, tačiau yra kur pasitempti

Vykdyti verslą Lietuvoje tapo lengviau, konstatavo Pasaulio Bankas. Jo paskelbtoje ataskaitoje „Doing Business 2016“ Lietuva vėl pirmajame dvidešimtuke – šoktelėjo iš 24 į 20 vietą.  Tarp Europos Sąjungos šalių Lietuva užėmė 8 vietą, aplenkusi kaimynes Latviją ir Lenkiją. Vis dėlto, 2014 m. rezultato pasiekti kol kas dar nepavyko – tada bendrame reitinge Lietuva buvo 17 vietoje.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai pastebi, kad valdžia sugebėjo pagerinti kai kuriuos rodiklius, pavyzdžiui, valdžia vykdo pažadą mažinti perdėtus biurokratinius reikalavimus, daug procedūrų perkeltos į skaitmeninę erdvę.

„Pavyzdžiui, užsiregistruoti PVM mokėtoju tapo paprasčiau. Pernai įsigaliojo įsakymas, pagal kurį apie tokį ketinimą galima pranešti pildant dokumentus Registrų centre, nebereikia to daryti papildomai, verslininkai sutaupo laiko.  Esame paruošę ir pateikę siūlymus, kurie mažintų biurokratiją ir Lietuvai leistų pakilti dar bent per tris pozicijas. Pavyzdžiui, statybų leidimų procese tereikia, kad valdžios institucijos – savivaldybių administracijos ir Registrų centras tarpusavyje keistųsi informacija, o ne siuntinėtų žmogų iš vienos įstaigos į kitą. Tai nieko nekainuotų, bet smarkiai paspartintų statybų procesą. Atrodytų tai smulkus pakeitimas, tačiau realiai popierizmas, kai tą patį reikia daryti po kelis kartus skirtingos institucijose, verslui kainuoja labai daug – į tai ir atkreipia dėmesį „Doing business“ reitingo sudarytojai.“ – teigia Lietuvos laisvosios rinkos instituto viceprezidentas Vytautas Žukauskas.

Nors bendras reitingas džiugina, ekspertas ragina neužmigti ant laurų ir atkreipti dėmesį į sritis, kur dar reikia gerokai pasistiebti. Viena skaudžiausių – mokesčių sistema.  2016 m. „Doing Business“ indekso mokesčių dalyje Lietuva užima 49 vietą ir per metus nukrito 5 pozicijomis. Mūsų artimiausi kaimynai vertinami kur kas geriau – Latvija užima 27 vietą, Estija – 30. Nors Lietuvoje 4 valandomis sutrumpėjo laikas, reikalingas užpildyti ir pateikti mokesčių deklaracijas, kitos šalys gerokai aktyviau pertvarkė mokesčių sistemas.

„Mokesčių sistemos pertvarkymas valdžiai – misija neįmanoma. Nnet matydami prastą mokesčių sistemos įvertinimą, politikai kol kas tik planuoja permainas – paskutiniai Pasaulio Banko vertinti pokyčiai šalies mokesčių sistemoje buvo atlikti prieš penkerius metus. O dabartinės užmačios apskritai verčia griebtis už galvos – užuot remontavusi gremėzdišką mokesčių sistemos aparatą, užsimojo akmeniu – gąsdina progresiniais mokesčiais. Lietuvos pozicijas gerokai pagerintų „Sodros“ įmokų lubos – jų nebuvimas ir dideli socialinio draudimo  mokesčiai lemia prastą mokestinės sistemos Lietuvoje vertinimą“ – teigia Vytautas Žukauskas, Lietuvos Laisvosios rinkos instituto viceprezidentas.

Maža to, anot V. Žukausko, Lietuvos reitingai indekse gerokai nukristų, jei Pasaulio Bankas vertintų darbo santykius, beje, tai daryti ateityje yra svarstoma. Lietuvoje situacija apgailėtina – kol darbo santykiai nebus liberalizuoti, išliks nelankstus iš sovietmečio paveldėtas Darbo kodeksas, tol pakilti į verslui palankiausių šalių elitą šansų Lietuva neturės.

Šansus tapti dar patrauklesne šalimi mažina ir kita ekspertų atidžiai vertinama sritis – galimybė greitai ir pigiai verslui prisijungti prie elektros tinklų. Nors rodikliai šiek tiek gerėja – Lietuva oficialiai sutrumpino maksimalų prijungimo prie elektros tinklų darbų atlikimo laiką – verslininkai vis dar susiduria su perteklinėmis inspekcijomis, žemės panaudojimo perdėtais suvažymais – kol priimami sprendimai ir išduodami leidimai, sugaištama labai daug laiko. Dėl  to verslas patiria daug nuostolių, o „Doing business” reitinge šioje srityje Lietuva atrodo vis dar nekaip – užima vos 54 vietą (tiesa, pernai šis rodiklis apskritai buvo apgailėtinas – 105 vieta).