Privalomas minimalios algos didinimas tik padidins nedarbą

Privalomas minimalios algos didinimas neigiamai atsilieps Lietuvos darbo rinkai. Padidinus minimalią mėnesio algą iki 460 litų, daugeliui žmonių dar labiau sumažės galimybė įsidarbinti, arba jie bus priversi dirbti nelegaliai, įsitikinę Lietuvos laisvosios rinkos instituto ekspertai.

 

Trišalė taryba balandžio 27 dieną esmės pritarė Vyriausybės projektui nuo liepos 1 dienos padidinti minimalią mėnesio algą nuo 430 iki 460 litų, o minimalų valandos atlygį – nuo 2,53 iki 2,71 lito.

Minimalios algos didinimas kaskart pateikiamas kaip pagalba mažiausiai uždirbantiems žmonėms. Deja, skaudžias jo pasekmes kaip tik pirmiausia pajus tie, kuriems juo norėta padėti.

 

Mažą ar didelį atlyginimą darbdaviai moka ne dėl to, kad taip nustato Vyriausybė, o dėl to, kad taip susitarė darbuotojas ir darbdavys. Tuomet, kai bus uždrausta mokėti mažesnį negu 460 litų atlyginimą, tie, kuriems darbdaviai nenorės ar negalės tiek mokėti, bus arba atleisti, arba taps, besislapstančiais nuo darbo inspekcijos, „nelegalais“.

 

Visuomet, ypač o šiais sunkais ekonomikai laikais, retas darbdavys žarsto didžiulius pelnus, ir jo veikla dažnai balansuoja ant bankroto ribos. Nėra jokių abejonių, minimalios algos padidinimas bus tas paskutinis lašas didelei daliai darbdavių. Nors neįmanoma tiksliai pasakyti, kiek žmonių dėl to praras darbą, tačiau aišku, kad tokių žmonių bus daug.

 

Taigi, privalomo minimalaus atlyginimo pakėlimas turėtų atvirkštinį efektą. Mažėtų darbo vietų kūrimas, galimybės įsidarbinti, dalis darbuotojų apskritai būtu atleista, nes darbdaviams neapsimoka samdyti darbuotojų už tokį valdžios reguliuojamą užmokestį, kurio jie negali mokėti. Padaugėtų ir nelegalaus darbo, nes minimalios algos padidinimas įpareigoja pakelti ne tik atlyginimus, bet kartu ir pajamų bei Sodros mokesčius, todėl vis daugiau darbdavių rizikuotų samdyti darbuotojus nelegaliai, kad sutaupytų mokesčių sąskaita.

 

Skaudžiausiai privalomo minimalaus atlyginimo padidinimas atsilieptų vargingiausiai visuomenės daliai: nekvalifikuotiems darbuotojams, silpniau išsivysčiusiuose Lietuvos regionuose ir kaime gyvenantiems žmonėms. Ypač nelogiška didinti minimalią privalomą algą ekonominės krizės akivaizdoje, kuomet daugelio žmonių atlyginimas natūraliai mažėja dėl ekonomikos nuosmukio. Minimali privaloma alga negali išspręsti nei socialinių, nei mokesčių surinkimo problemų, o jos padidinimas tik pagilintų šias problemas bei apsunkintų ir taip sudėtingą įmonių padėtį.

 

Todėl LLRI siūlo nedidinti nustatyto minimalaus darbo užmokesčio.