A.Kazlauskytė. Trišalėje taryboje – nostalgija sovietmečiui (0)

Retas kuris ginčysis, jog norint išbristi iš krizės, susidoroti su vis augančiu nedarbu, reikalingos investicijos, kurios yra būtina sąlyga naujų darbo vietų kūrimui. Tačiau investicijos į šalį ateina vangiai, ir greitu metu situacija nepasikeis – Trišalėje taryboje principingai priešinamasi galimybėms pagerinti sąlygas naujų darbo vietų kūrimui.

Trišalė taryba – kurioje darbdavių, darbuotojų organizacijos bei vyriausybės atstovai derina interesus darbo reguliavimo klausimais – rugsėjo 24 d. organizavo eilinį posėdį. Jame svarstyti administracinės naštos darbo santykiuose mažinimo klausimai, tokie kaip atsiskaitymų lapelių teikimas darbuotojams tik tada, kai jie to prašo, o ne privalomai, net kai darbuotojams tokių lapelių nereikia. Šie lapeliai, teikiami darbuotojams net ir tada, kai jie to nenori, verslui kasmet kainuoja 26 mln. litų.

Nors Darbo kodeksas reikalauja esminių pakeitimų, šalys negali susitarti net dėl šių menkų kosmetinių įstatymo nuostatų pakeitimų. Nereaguojama ne tik į darbdavių ar Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovų, kurie yra Trišalės tarybos šalys, nuomonę, bet ir į Europos Komisijos rekomendacijas. Vietoj to prisimenami sovietmečio reikalavimai privalomoms, iš anksto paskaičiuotoms darbo normoms ir gremėzdiškai jų apskaitai.

Siekis įgyvendinti Tarptautinės darbo organizacijos rekomendacinius pasiūlymus – skatinti darbdavių ir darbuotojų derybas – suprantamas tiesmukai, siekiant įtvirtinti privalomas kolektyvines sutartis net ir tuo atveju, kai mažai įmonei būtų patogiau vadovautis alternatyviomis derybų tarp darbuotojo ir darbdavio formomis. Tokie reikalavimai ne tik nepalengvins ir taip didelės administracinės naštos, bet ją dar labiau padidins.

Tad kyla klausimas, kieno interesams atstovauja trečioji Trišalės tarybos šalis – profesinės sąjungos? Tikrai ne 90% Lietuvos dirbančiųjų, būtent tiek jų dirba mažose ir vidutinėse įmonėse, kuriems nelankstus darbo reguliavimas kartais kainuoja net ir darbo vietą. Ir tikrai ne šiuo metu darbo neturintiems, kuriems užsienio šalių investicijos ir naujos darbo galimybės realiai suteiktų sąlygas gyventi ir dirbti oriai.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

4 × 4 =