D. J. Boudreaux. 5 mitai, kuriais tiki dauguma ekonomistų

2015-ųjų gruodį LLRI kvietimu kursuose „Realistinė ekonomikos analizė II“ viešėjo žymus JAV ekonomistas Donald J. Boudreaux. Paklaustas, apie didžiausius ekonomikos mitus, kuriais tiki nemažai dalis šios disciplinos tyrinėtojų ir profesionalų, D. J. Boudreaux atsakė, kad  „Ekonomikoje gausu neteisingų įsitikinimų, kurie visiškai neatitinka tikrovės ir būtų labai sunku juos surikiuoti pagal jų absurdiškumą bei netikslumą. Mano sąrašas neabejotinai susijęs su mano ekonominiais įsitikinimais bei su subjektyviu absurdiškumo supratimu. Tačiau klausimas smagus ir įdomus, todėl nusprendžiau pateikti penkių, mano nuomone, absurdiškiausių mitų reitingą“.

5. Įsitikinimas, kad valstybės subsidijuojama sveikatos apsauga sumažins jos kainą vartotojams.
4. Idėja, kad valstybei reikia turėti pinigų leidimo galią ir tai padėtų užtikrinti stabilų ekonomikos veikimą.
3. Nuostata, kad dideli skirtumai tarp žmonių pajamų rodo rinkos klaidas, kurios būtinai turi būti taisomos valstybės.
2. Aklas tikėjimas, kad demokratinėje visuomenėje valdžios atstovai turėtų priimti sprendimus už žmones, kurie ekonomistų nuomone, negali priimti sprendimų patys.
1. (b) Įsitikinimas, kad skiriant socialines išmokas subsidijuojami darbdaviai ir mažėja darbuotojų atlyginimai.
1. (a) Įsitikinimas, kad minimalus darbo užmokestis yra, ar gali būti, naudingas visiems žemos kvalifikacijos darbuotojams.

Anot ekonomisto, kiekvienas iš išvardintų mitų ne tik iliustruoja istorijos neišmanymą, bet ir visišką atraminiųų ekonomikos reiškinių nesuvokimą.

IMG_0176_

Straipsnis išverstas iš Foundation for Economic Education puslapio FEE.org